Annonce
Annonce

Yamal med klar besked: Han er den eneste Ballon d'Or-rival

14.09.2026 Kl. 09:18

Der er lagt op til en intens kamp om verdens største individuelle fodboldpris, når Ballon d’Or skal uddeles i London 26. oktober.

Her er FC Barcelonas Lamine Yamal blandt de helt store kandidater. Den unge spanier er da heller ikke selv i tvivl om, hvem der bør løbe med den prestigefyldte hæder.

Ifølge driblekongen, der er udviklet på La Masia, er feltet reelt reduceret til to navne: ham selv og Kylian Mbappé.

Den 19-årige Barcelona-stjerne mener, at hans egen sæson giver ham stærke argumenter. Han peger blandt andet på de mange trofæer, han har været med til at vinde, og vurderer samtidig, at han og Mbappé befinder sig på et niveau for sig selv.

Yamal blev kåret til La Ligas bedste spiller i den seneste sæson, hvor Barcelona sikrede sig det spanske mesterskab. Han spillede også en fremtrædende rolle på Spaniens vej til VM-triumfen.

Vild transfermelding: Florian Wirtz kan være på vej hjem til Tyskland

Mbappé kan dog bestemt ikke afskrives. Real Madrid-angriberen sluttede som topscorer i både La Liga og Champions League og satte også sit præg på VM-slutrunden.

Yamal får samtidig opbakning fra sin egen lejr. João Cancelo har offentligt slået fast, at holdkammeraten bør vinde Ballon d’Or.

Sidste år måtte Yamal nøjes med andenpladsen, mens Ousmane Dembélé tog prisen. Denne gang ligner han igen en af de absolutte favoritter. Med i feltet er også Harry Kane, som en legendarisk træner har peget på som absolut favorit. Læs mere.

Kæmpe transferkup på vej? Arsenal har fundet den næste Messi

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce