Annonce
Annonce

Vild melding om Jacob Bruun Larsen og FCK

27.08.2026 Kl. 10:36

Jacob Bruun Larsen har været kædet kraftigt sammen med F.C. København, men nu bliver der sået alvorlig tvivl om, hvorvidt den danske landsholdsspiller overhovedet ender i Parken.

I den seneste udgave af Tipsbladets Transfer Talk vurderer journalist Farzam Abolhosseini, at et skifte til FCK er meget usandsynligt.

Ifølge transfereksperten har københavnerne faktisk aldrig været tæt på at hente den 27-årige offensivspiller.

– Jeg har blandt andet givet op omkring Jacob Bruun Larsen, jeg tror ikke, han kommer, siger Abolhosseini.

Han peger samtidig på, at økonomien kan være en afgørende faktor for FCK’s sportsdirektør Kristjaan Speakman.

– Jeg tror, at han tror, at fire millioner euro – plus den samlede lønpakke, altså totalpakken – er for dyr i forhold til at hente en 27-årig.

Samtidig vurderer journalisten, at Burnley ikke har nogen særlig grund til at slippe danskeren. Bruun Larsen har startet inde i sæsonens første store kampe, hvorfor Championship-klubben ser ham som en vigtig profil.

– De har ikke på noget tidspunkt været tæt på at hente ham, så hvorfor skulle det ske noget?

Overblik: Her kan du se kampen mellem FCK og Inter Turku

FCK får iskold besked om Jacob Bruun Larsen

Meldingen kommer oven på en skuffende aften for Jacob Bruun Larsen, der onsdag brændte sit straffespark i Carabao Cup-udsendelsen, da Burnley røg ud.

Abolhosseini forventer dog fortsat aktivitet i FCK.

– Jeg tror på en til to nye spillere.

Ifølge journalisten kan klubben især være på jagt efter en kantspiller, en midtbanespiller og muligvis også en angriber.

Dermed kan FCK’s næste offensive forstærkning meget vel blive et navn, som endnu ikke har været nævnt offentligt.

Løverne møder Inter Turku i den altafgørende Conference League-kamp i aften, hvor en billet til den tredjefineste europæiske turnering er på højkant. Det første opgør endte 0-0 i Finland.

Her er tredje runde af Carabao Cuppen

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce