
Galt eller genialt? Så meget koster Ronald Araujo for Liverpool
Liverpool har fået en overraksende aftale med Barcelona i stand om at hente klubbens anfører i form af Ronald Araujo forud for den kommende sæson.
I løbet af lørdagen landede den meget opsigtsvækkende melding om, at Liverpool havde sikret sig Ronald Araujo på en lejeaftale for 2026/27-sæsonen.
Det var formentlig ikke en transfer, som særlig mange havde set komme, men allerede søndag rejser landsholdsspilleren fra Uruguay til Liverpool for at gennemføre skiftet.

Så meget kan Liverpool købe ham for
Nu kan det anerkendte medie The Athletic fortælle, hvor meget det vil koste for Premier League-klubben at købe ham ud af kontrakten med Barcelona.
I lejeaftalen er der nemlig inkluderet en købsoption, og den lyder på 411 millioner kroner.
Galt eller genialt?
Umiddelbart lyder det som en rigtig god pris for 27-årig, som bør have en lang række sæsoner tilbage på topplan, men det vil kræve, at Ronald Araujo finder sit bedste niveau frem igen.
For nogle år siden var han at regne som en af verdens bedste forsvarsspillere, men hans niveau er dalet i takt med, at skaderne er blevet flere.
Hvis han ikke kan finde sit tidligere topniveau, vil det formentlig blive besluttet fra Liverpools side, at 411 millioner kroner er en alt for høj pris.
I forvejen dækker klubbens hans fulde løn i løbet af lejeaftalen, og det svarer til 2,4 millioner kroner om ugen.



















