Annonce
Annonce

Roony Bardhji forlader Barcelona efter kun ét år

08.08.2026 Kl. 20:34

Det er kun et år siden, at Roony Bardghji meget overraskende forlod FC København og skiftede til Barcelona, men nu er det slut i den spanske storklub. 

For ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano er det blevet besluttet, at Rooney Bardghji forlade klubben i løbet af dette transfervindue. 

FC Midtjylland scorer kassen i kæmpe salg til Premier League

Han rejser ikke med til klubbens næste træningskamp frem mod den kommende sæson, og det er et signal om, at han skal videre. 

To muligheder i spil

Fabrizio Romano rapporterer samtidig, at der på nuværende tidspunkt er to muligheder i spil for den unge svensker. 

Enten bliver han udlejet i den kommende sæson, og ellers bliver han solgt, hvor Barcelona sikrer sig en tilbagekøbsklausul. 

Kantspilleren fik en række førsteholdskampe for Barcelona i den forgangne sæson, men han formåede ikke at bide sig fast på førsteholdet. 

Her konkurrerer han også med superstjernen Lamine Yamal om spilletiden på den foretrukne højre kant, og det er selvsagt en nærmest umulig opgave. 

Der er endnu ikke nogen meldinger om, hvor fremtiden kan ligge hos den 20-årige svensker, som debuterede for FC København i Superligaen, da han lige var fyldt 16 år. 

Han nåede også at spille fast for klubben, inden han pådrog sig en alvorlig knæskade. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce