Halv milliard på bordet: Premier League-klub køber Real Madrid-stjerne
Real Madrid har sagt ja til et af sommerens mest opsigtsvækkende transfers.
Ifølge COPE er den spanske storklub nået til enighed med Fulham om salget af angrebstalentet Gonzalo García i en handel til en værdi af omkring 70 millioner euro, svarende til mere end 520 millioner kroner.
Aftalen gør den tidligere akademispiller til en af de dyreste spillere, som nogensinde er blevet solgt fra Real Madrids berømte talentakademi, La Fábrica.
Fulham får sin drømmesigning
Fulham har jagtet Gonzalo García gennem hele transfervinduet, og ifølge COPE har klubbens cheftræner Álvaro Arbeloa været en afgørende faktor i forhandlingerne.
Arbeloa kender angriberen fra tiden i Real Madrids ungdomssystem og har udset ham som en nøglespiller i Fulhams fremtidige projekt.
Premier League-klubben har nu accepteret Real Madrids prisforlangende, hvilket har banet vejen for aftalen.
For Gonzalo García betyder skiftet udsigten til fast spilletid. Noget, der ville have været svært at opnå i den hårde konkurrence i Real Madrids offensiv.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Real Madrid sikrer sig en vej tilbage
Selvom Real Madrid sælger den 21-årige angriber, har klubben sikret sig mod at miste kontrollen over hans fremtid.
Ifølge COPE indeholder aftalen en forkøbs- eller tilbagekøbsklausul, som giver Real Madrid mulighed for at hente Gonzalo García tilbage, hvis han udvikler sig til en stjerne i Premier League.
Det er en strategi, som den spanske storklub i stigende grad benytter med sine største talenter.
Imponerede på førsteholdet
Gonzalo García efterlader et stærkt indtryk efter sit gennembrud på førsteholdet.
I sidste sæson spillede han 39 kampe for Real Madrid og scorede otte mål på tværs af alle turneringer, heraf seks i La Liga.
Hans præstationer viste, at han har niveauet til topfodbold, men den enorme konkurrence om pladserne gjorde et permanent skifte til den bedste løsning for alle parter.
Endnu en milliongevinst for Real Madrid
Salget fortsætter Real Madrids imponerende evne til at tjene store summer på egne talenter.
Klubben har de seneste år solgt flere La Fábrica-spillere for store beløb, samtidig med at den ofte har sikret sig tilbagekøbsklausuler.
Ifølge COPE er Real Madrid desuden i fremskredne forhandlinger med Fulham om endnu et talentsalg, hvilket kan sende endnu flere millioner i klubbens retning.
Lægetjek i dag: FC Midtjylland laver vild handel med storklub



















