Kent Nielsen stopper i Silkeborg IF - overraskende navn i spil som afløser
Vil du være først med rygterne, transfers og historierne alle taler om? Vælg PLBOLD som nyhedsleverandør på Google – så går du ikke glip af noget.
Der er i disse dage stor bevægelse omkring Silkeborg IF’s trænerpost, hvor Kent Nielsen ifølge flere meldinger er på vej videre i karrieren.
Den erfarne cheftræner kædes samtidig sammen med en rolle som assistenttræner på landsholdet under Brian Riemer.
Det vil i givet fald efterlade Silkeborg IF med et sjældent trænerskifte, da klubben har haft kontinuitet på posten siden 2019.
Silkeborg IF har udpeget førsteprioritet
Ifølge Midtjyllands Avis, som følger klubben tæt, er Silkeborg IF allerede i gang med at identificere mulige afløsere.
Lokalmediet vurderer, at klubben har udpeget en klar førsteprioritet til jobbet.
Og det er en profil, som passer godt ind i Silkeborg IF’s velkendte strategi med at hente og udvikle trænertalenter fra lavere rækker.
1.divisionsprofil i spil
Helt konkret peger meget på, at øjnene er faldet på Morten Dahm Kjærgaard, der i dag er cheftræner i Aarhus Fremad.
Den 42-årige træner har stået i spidsen for klubben siden 2020 og har leveret solide resultater i 1. division.
Han har både været med til at sikre oprykning og efterfølgende fastholdelse i rækken i en sæson, hvor Aarhus Fremad måtte kæmpe for overlevelse.
Har kontrakt i Aarhus Fremad
Kjærgaard har fortsat et år tilbage af sin kontrakt med klubben fra Aarhus.
Det betyder, at et eventuelt skifte vil kræve forhandlinger mellem de to klubber, hvis Silkeborg IF vælger at gå videre med interessen.
Silkeborgs velkendte model
Silkeborg IF har de seneste år haft stor succes med at udvikle spillere og trænere fra lavere niveauer til Superligaen.
Hvis klubben vælger Kjærgaard, vil det passe ind i en velkendt strategi om at finde potentiale frem for etablerede navne.



















