Jesper Grønkjær lander nyt job
Den tidligere landsholdsprofil Jesper Grønkjær gør comeback på skærmen denne sommer.
Her skal danskeren være fodboldekspert for DR under det kommende VM, der finder sted i USA, Canada og Mexico.
Det bliver Grønkjærs første store tv-rolle, siden han stoppede hos Viaplay i 2022. Han bliver en del af et stærkt eksperthold, der også tæller Thomas Gravesen og Flemming Povlsen, når DR dækker slutrunden massivt på tv, radio og digitalt.
Jesper Grønkjær er især berømt for sin vitale rolle i engelsk fodbold. I 2000 skiftede den lynhurtige kantspiller fra Ajax til Chelsea, hvor han imponerede med eksplosive driblinger.
Hans absolut største øjeblik kom i 2003, da han scorede det legendariske “milliard-mål” mod Liverpool.
Målet sikrede The Blues adgang til Champions League, hvilket direkte overbeviste Roman Abramovich om at købe klubben og kickstarte deres moderne storhedstid.
Efter tiden i det vestlige London repræsenterede Grønkjær også Birmingham samt det danske landshold til både EM og VM.
Nu skal den karismatiske eks-spiller bruge sin store erfaring til at guide de danske seere igennem VM-slutrunden.
Her er årets hold i Champions League
Nu vender Jesper Grønkjær tilbage til skærmen
Det er en ansættelse, der vækker stor begejstring hos underdirektør Anders Kern Boje fra DR Nyheder og DR Sporten.
– Vi er virkelig glade for at kunne byde de nye eksperter velkommen på DR’s VM-hold. De kommer alle med en enorm fodboldfaglighed, stærke holdninger og masser af erfaring fra allerhøjeste niveau.
– Det er præcis den kombination, vi gerne vil give danskerne, når vi dækker en slutrunde, hvor både fællesskabet, analyserne og de store fodboldøjeblikke er i centrum, lyder det i en pressemeddelelse fra DR.
Det er nu kommet frem, at Joakim Mæhle er det helt perfekte match med F.C. København. Læs mere.



















