Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rosenior slagter Chelsea-spillere

22.04.2026 Kl. 07:51

Chelsea har tabt fem ligakampe på stribe uden at score for første gang i 114 år. Ikke siden 1912 – det år, hvor Titanic sank, er det sket, og Liam Rosenior er rødglødende.

Den engelske cheftræner, der indtil Brighton-kampen tirsdag aften har forsvaret sine spillere efter nederlag, valgte at tage skeen i den anden hånd efter 3-0-nederlaget mod The Seagulls. 

Nu er det bekræftet: Leicester rykker ned i League One

– Det var uacceptabelt på alle måder. Uacceptabelt i vores attitude. Jeg bliver ved med at komme ud og forsvare spillerne, men i aften kan præstationen ikke forsvares. 

– Noget skal ændres drastisk nu. Måden vi lukkede målene ind på, mængden af dueller vi tabte og manglende intensitet på holdet. 

– Jeg synes, at spillerne skal kigge sig selv i spejlet. Du kan tale om taktik, men taktik kommer efter det basale. At have mod til at spille, vinde dueller, vinde hovedstød, tackling, indkassere frygtelige mål. 

– Det var en uacceptabel præstation i aften, sagde Liam Rosenior efter kampen ifølge BBC

Allerede da Chelsea kom bagud 1-0, begyndte klubbens medrejsende fans at råbe efter en fyring af Liam Rosenior og vise utilfredshed med klubbens ledelse. 

London-klubben risikerer at misse de europæiske placeringer i denne sæson. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce