Forlader Arsenal efter ni år: Nu reagerer Bukayo Saka
Noget tid efter, at det reelt skete, har den nu forhenværende fysiske træner hos Arsenal, 44-årige Barry Solan, meddelt sin afgang.
Solan ankom til det nordlige London i 2015, og han var således et af de længstsiddende stabsmedlemmer.
LÆS OGSÅ: Her sendes West Ham – Arsenal
Det var Arsene Wenger, der stod for ansættelsen af Solan, som havde været præstationstræner for Polen ved EM-slutrunden i 2012.
For nylig har Solan så meddelt sin afgang, selvom han reelt set forlod klubben i sommer kort efter, at forberedelserne mod denne sæson sluttede.
Han har delt et holdbillede på sin Instagram, der portrætterer et dusin af Arsenal-spillere og med beskrivelsen: ‘Denne gruppe’ efterfulgt af et rødt hjerte.
– Det er mennesker, der gør noget til et sted, og Arsenal er heldige at have en masse fede mennesker, lyder det videre fra Solan.
– En stor tak til Shad Forsythe og Arsene Wenger, der oprindeligt tilbød mig muligheden og til Unai Emery, Freddie Ljungberg og senest Mikel Arteta og hans hold. Utrolig heldig at have arbejdet og lært fra den bedste fysiske stab, trænere og spillere, der findes.
– Vi vandt, vi tabte, og vi oplevede alle følelser derimellem i næsten et årti. Gode tider, og Arsenal er et fedt sted.
– Jeg er meget ked af at forlade efter pre-season, men et nyt eventyr. Jeg ser frem til at se drengene nå nye højder i denne sæson og fremover, skriver Solan videre.
LÆS OGSÅ: Arsenal vil have Real Madrid-stjerne til januar
En række Arsenal-stjerner, herunder Bukayo Saka har reageret på Solans opslag. Saka skriver hans initialer ‘BS’ efterfulgt af et rødt hjerte. Også tidligere Arsenal-spillere, såsom Alex Iwobi, Alex Oxlade-Chamberlain, Calum Chambers, Jack Wilshere, Kieran Gibbs og Rob Holding har sendt flotte ord i Solans retning.
















