Annonce
Annonce

Vild handel til 523 millioner: Chelsea har fundet deres egen Benzema

12.09.2026 Kl. 13:28

Chelsea har fundet guld i form af João Pedro. Efter en stærk debutsæson med 20 mål og en brændende start på den nye sæson, hvor han snuppede prisen som månedens spiller i Premier League, modtager angriberen nu ultimativ hæder fra cheftræner Xabi Alonso.

Den spanske cheftræner tøver ikke med at drage paralleller til selveste Real Madrid-legenden Karim Benzema, efter at angriberen kom til Stamford Bridge i en handel til 523 millioner kroner fra Brighton.

En komplet angriber

Ifølge Alonso er det ikke kun målene, der gør den 24-årige brasilianer til en nøglespiller for London-klubben, men i høj grad hans alsidige spilforståelse og modenhed.

– Som profil minder han mig om Karim Benzema, fordi han er god i feltet, god uden for feltet, god til at søge ud på venstre kanten og stærk i hovedspillet, lyder det fra Xabi Alonso, der fremhæver angriberens sjældne overblik:

– Han er meget komplet. Han er intelligent. Han har stadig ting at udvikle, men hans kvaliteter er fuldstændig enestående.

Klar til comeback mod Hull

Efter at være blevet sparet i onsdagens Carabao Cup-comeback mod Leeds, står den brandvarme brasilianer til at vende direkte tilbage i startopstillingen, når Chelsea lørdag tager imod Hull i Premier League.

Selvom João Pedro tidligere har haft det svært i sine indbyrdes opgør mod Hull fra tiden i Watford, peger alt på, at han er klar til at fortsætte målstimen og forsvare sin nye status som holdets ubestridte offensive omdrejningspunkt.

Han er verdens rigeste fodboldspiller – nu står han uden klub

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce