
Transferrekord: Liverpool har budt stort på den næste Iniesta
Liverpool har udset sig den mexicanske komet Gilberto Mora, som landstræner Juan Carlos Osorio har sammenlignet med Barcelona-legenden Andres Iniesta.
Den blot 17-årige midtbanespiller har allerede spillet 62 seniorkampe for Club Tijuana og er blevet en af de mest omtalte unge spillere i mexicansk fodbold.
Nu kan Liverpool være klar til at slå til.
Den mexicanske journalist David Faitelson hævder, at Liverpool har budt mere end 326 millioner kroner på Mora.
Ifølge meldingen har agenten Rafaela Pimenta informeret Tijuana om tilbuddet, som kan blive historisk for mexicansk fodbold.
– Det er et historisk beløb. Over 326 millioner kroner for Xolos de Tijuana for Gilberto Mora, som fylder 18 år i næste uge, lyder det fra Faitelson.
Spanske MARCA har samtidig rapporteret, at The Reds har forberedt et bud igennem længere tid. Nu skulle det efter sigende være blevet afsendt.
Liverpool-stjerne havner på Ukraines liste over fjender
Sammenlignes med Iniesta
Mora har allerede fået flere landskampe for Mexico og var med ved sommerens VM, hvor han imponerede på hjemmebane.
Osorio har tidligere sammenlignet teenageren med Iniesta og den nuværende Barcelona-stjerne i form af Pedri, hvilket siger en del om forventningerne til det unge talent.
Flere europæiske storklubber følger ham tæt. Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Real Madrid og Barcelona er blandt de klubber, der også er blevet kædet sammen med Mora.
Han fylder 18 år den 14. oktober og kan derefter skifte til Europa. Et skifte ventes dog tidligst i sommeren 2027.
Hvis Liverpool ender med at betale over 326 millioner kroner, kan Mora samtidig blive den dyreste spiller nogensinde solgt fra mexicansk fodbold.
Lionel Messi siger farvel – men ét stort spørgsmål står tilbage
















