Annonce
Annonce

Transferbombe: Engelsk storklub byder på Victor Osimhen

02.08.2026 Kl. 11:29

En af verdens bedste angribere i form af Victor Osimhen bliver nu sat i forbindelse med et skifte til engelsk storklub i dette transfervindue. 

Gentagende gange er nigerianeren gennem årene blevet sat i forbindelse med et skifte til Premier League, hvor særligt Chelsea har været interesseret. 

Efter stjernekøb: Manchester United jagter Arsenal-englænder

Indtil videre har et skifte til engelsk fodbold dog ikke materialiseret sig, men måske kan det komme til at ske denne sommer. 

Interesse fra Tottenham

For ifølge mediet CaughtOffside har Tottenham lavet et indledende bud på Victor Osimhen, som lyder på omtrent 450 millioner kroner. 

Angriberen, som tørner ud for Galatasaray, skal dog koste mere, mener den tyrkiske storklub, som vil have tættere på 550 millioner kroner for ham. 

Hos Tottenham er det lige nu Dominic Solanke og Richarlison, som udgør de angribere, der er til rådighed for Roberto De Zerbi. 

Transferbombe på vej

Cheftræneren har allerede teaset for, at London-klubben vil lave en transferbombe denne sommer, og det kan måske være Victor Osimhen. 

Landsholdsspilleren fra Nigeria scorede 41 mål i 52 kampe for Galatasaray i sidste sæson, hvor han også lavede ti assists. 

Et køb af ham vil uden tvivl styrke offensiven hos den ambitiøse Premier League-klub, men en handel bliver ikke nem at realisere.

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce