Annonce
Annonce

Transfer-drøm brast: Harry Kane bryder tavsheden

03.11.2026 Kl. 21:02

Harry Kane har aldrig lagt skjul på sin fascination af spansk fodbold, men drømmen om at spille i La Liga blev aldrig til virkelighed.

Nu sætter Bayern München-stjernen, der i sidste uge kunne løfte Ballon d’Or-trofæet, selv ord på det skifte, der aldrig kom på tale.

Forud for Bayerns Champions League-opgør mod Atletico Madrid blev den 33-årige englænder spurgt ind til muligheden for at prøve kræfter med spansk fodbold.

– Muligheden opstod aldrig. Jeg var i Tottenham i lang tid og var meget glad der. Da muligheden for at skifte til Bayern kom, var jeg også glad for at tage imod den, forklarede Kane på pressemødet.

Unai Emery klar til Manchester United-jobbet, men der er én forhindring

Harry Kane afslørede samtidig, at spansk fodbold havde stor betydning for ham i ungdomsårene.

– Spansk fodbold var meget vigtig for mig som ung. Jeg kunne se, hvor stærkt deres landshold var. De var både verdens- og europamestre. Jeg så mange kampe med Real Madrid, Messi og Ronaldo i ligaen, fortalte han.

Drømmen om at spille i Spanien blev dog aldrig til mere end en tanke.

Bayern blev den store destination

I sommeren 2023 forlod Kane Tottenham efter mange år i Premier League og skiftede til Bayern München.

Her har englænderen udviklet sig til en af Europas mest målfarlige angribere og har allerede vundet store titler med den tyske storklub.

Selv om La Liga aldrig blev en del af hans karriere, er der tilsyneladende ingen fortrydelse hos Bayern-profilen.

Andetsteds er det kommet frem, at en ny melding om Andreas Christensen skaber bekymring hos landstræner Brian Riemer før Danmarks brag mod Portugal. Læs mere.

Rygtet ryster England: Manchester United klar med konkret bud på City-stjerne

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce