Storklub smider 300 millioner for Zirkzee
Joshua Zirkzee har længe været rygtet væk fra Manchester United, hvor han ikke spiller meget, og nu er der landet et bud.
Allerede i sidste uge kunne det italienske medie Corriere dello Sport fortælle, at et klubskifte for den hollandske angriber nærmer sig, og nu er der så nyt fra et andet italiensk medie, der har flere detaljer.

Bud på Zirkzee
Det er mediet Il Messaggero, der kan fortælle, at der har været forhandlinger mellem Manchester United og den italienske storklub AS Roma gennem et stykke tid, og det har nu udmøntet sig i et konkret bud fra Serie A-storklubben.
Buddet lyder angiveligt på knap 300 millioner kroner i alt, men det er delt op på en særlig måde, så De Røde Djævle ikke er sikret alle pengene fra første færd.
– Lejesum: 37 millioner kroner
– Bonus: 37 millioner kroner
– Købsoption: 224 millioner kroner
Meldingen går på, at bonussen vil blive udbetalt, hvis AS Roma i denne sæson formår at kvalificere sig til Champions League.
Samtidig lyder det også, at buddet er tæt på at være højt nok for Manchester United, som har ønsket knap 375 millioner kroner for hollænderen, som for halvandet år siden blev købt for lidt mere end 300 millioner kroner.



















