Spektakulær byttehandel på vej: Dortmund-stjerne til United?
En spændende byttehandel kan være undervejs, som involverer Manchester United og Borussia Dortmund.
Således kan både Jadon Sancho og Donyell Malen skifte klub i en byttehandel inden længe.
Sådan lyder meldingen fra Sport Bild.
Tyskernes sportsdirektør, Sebastian Kehl, er i gang med at arbejde på detaljerne i forbindelse med en handel.
Sancho skiftede til Dortmund fra Manchester City, og han var direkte involveret i mere end 30 mål i hver af de tre sæsoner, han spillede hos klubben.
Under tiden hos Manchester United er det dog ikke blevet til samme bidrag. Lige nu er han helt udstødt efter en kontrovers med klubbens manager, Erik ten Hag.
Manchester United, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange, er interesseret i at hente Malen til klubben. For nylig skiftede han agent i håbet om at få trumfet et skifte til England igennem.
I sidste sæson blev det til 10 mål og otte oplæg for Malen, der kan spille både højre og venstre kant.
24-årige Malen har bidraget til syv mål i form af fem mål og to oplæg i 14 kampe for BVB i denne sæson.
Dortmund vil angiveligt lade ham gå for den samme sum, som de i sin tid gav for ham. Den tyske storklub betalte PSV Eindhoven 223 millioner kroner.
Liverpool lurer desuden også på Donyell Malen. Læs mere her.