Snus er en udfordring: Nu bliver der advaret
Snus er helt normalt i fodboldverdenen, men det er ikke uden udfordringer.
Hos The Athletic er der blevet lavet en stor undersøgelse, hvor det blandt andet er kommet frem, at et stort navn i Premier League er stoppet med at tage snus efter en lang periode, hvor han har ledt efter formen.
Det er også kommet frem, at en spiller fra en League Two-klub har fået fjernet en smule kræft fra sin mund på grund af et kraftigt forbrug af snus, mens spillere fra en League One-klub har solgt snus til 13- og 14-årige på klubbens akademi.
LÆS OGSÅ: BREAKING: Stenrige danskere byder på Manchester United
Det er blot nogle af de eksempler, som mediet fremhæver fra sin undersøgelse, og den engelske spillerforening vil nu lave en ny kampagne til sommer, der skal advare spillere om potentielle risici ved snus.
Tidligere har Jamie Vardy åbent fortalt, at han er stoppet med at tage snus på bagkant af negativ medieomtale, mens spillere som Marcus Rashford og Victor Lindelöf har lagt billeder ud på sociale medier, hvor en snusbøtte er til stede.
LÆS OGSÅ: Historiske Haaland laver megaaftale for resten sin karriere