Rosenior fyret: Så meget har han tjent per kamp
Liam Rosenior er blevet fyret i Chelsea efter 23 kampe i spidsen for klubben, men han har tjent gode penge på det kortvarige job.
Onsdag aften kom meldingen om, at The Blues havde valgt at kvitte sig af med englænderen efter en skuffende periode, hvor resultaterne har været elendige.
Liverpool-exit? Alisson meldes enig med storklub
Straks gik der også meldinger om, at han ville score kassen på den fyring, fordi han havde skrevet under på en kontrakt til sommeren 2032.
Ifølge Sky Sports og en række andre medier havde London-klubben dog været smarte nok til at skrive en klausul ind i kontrakten.
Den har givet klubben mulighed for at opsige kontrakten mod at betale Liam Rosenior 34,5 millioner kroner i kompensation.
Med 23 kampe som Chelsea-træner betyder det med hurtig hovedregning, at han har tjent 2,5 millioner kroner per kamp på sidelinjen.
Mindre end fire måneder blev det til samlet set for englænderen, som tidligere har stået i spidsen for Hull og Chelseas samarbejdsklub Strasbourg.
Nu kan han finde sig et nyt job, men perioden i Chelsea har dog næppe gjort ham mere attraktiv, end hvad han var for et halvt år siden.

















