
Chelsea tog et stort skridt mod semifinalerne i Champions League, da det onsdag blev til en 2-0-sejr på udebane mod Porto i Sevilla.
Men selvom Chelsea vandt kampen, spillede The Blues ikke nogen stor kamp – og i store perioder var Porto det bedste hold på banen.
Det mente portugisernes træner også, om end han dog også var klar over, at det kunne han ikke bruge til noget.
- Vi kendte Chelseas styrker, og de sendte Pulisic, Giroud, Kanté og Thiago Silva på banen, så de har forskellige våben, men vi var bedre end Chelsea, sagde Sergio Conceicao til TVI.
- Der er ingen moralske sejre. Det er resultatet, der tæller. Resultatet er utroligt hårdt, men det er målene, der tæller. Chelsea scorede – det gjorde vi ikke.
Mason Mount og Ben Chilwell scorede målene for Chelsea.
Topnyheder
TIPSBLADET.DK
- Elkjær om Real Madrid: Det gør de i de store kampe
- Knæskadet AGF-spiller: Ingen horisont for comeback
- Efter BIF-udmelding: Aldrig set før i dansk idræt
- Intet skifte til AGF: Forlænger med OB
- Ny EfB-ejer stiller krav: 16-Ã¥rig skal spille
- Højbjerg hylder Hjulmand: Derfor er det fedt
- Hårde tider i SønderjyskE: Riddersholm er fredet