Annonce
Annonce

Ny afsløring sender Gianni Infantino ud i stormvejr

08.08.2026 Kl. 08:40

Gianni Infantino er igen havnet i voldsomt stormvejr.

En opsigtsvækkende afsløring fra The Telegraph sætter nu yderligere pres på FIFA-præsidenten og kaster nyt lys over hans tid som generalsekretær i UEFA.

Ifølge den britiske avis havde Infantino under sin syvårige periode som UEFA’s generalsekretær en affære med en kvindelig ansat, som organisatorisk var underlagt ham.

The Telegraph skriver, at den daværende UEFA-præsident Michel Platini blev bekendt med forholdet, hvorefter der opstod et valg mellem Infantino og kvinden.

Kvinden forlod efterfølgende UEFA og modtog ifølge The Telegraph en sekscifret fratrædelsesbetaling.

UEFA bekræfter betaling

Oplysningerne kommer fra en større undersøgelse, som The Telegraph offentliggjorde fredag aften.

UEFA har over for mediet bekræftet, at kvinden modtog en fratrædelsesbetaling.

Det europæiske fodboldforbund har oplyst, at man betalte for, at kvinden kunne gennemføre en masteruddannelse i Business Administration.

Ifølge The Telegraph var betalingerne i overensstemmelse med de regler, der var gældende på daværende tidspunkt. UEFA har siden strammet reglerne på området.

Fik angiveligt forfremmelse og lønforhøjelse

The Telegraph skriver desuden, at kvinden under det påståede forhold til Infantino blev forfremmet i UEFA-systemet.

Hun skulle desuden have fået en markant lønforhøjelse.

Ifølge avisen steg hendes årsløn til omkring 160.000 schweizerfranc, hvilket svarer til knap 1,3 millioner danske kroner.

Efterfølgende forlod hun UEFA og modtog den omtalte fratrædelsesbetaling.

Infantino afviser beskyldningerne

Infantino har gennem en talsmand afvist beskyldningerne.

Ifølge The Telegraph betegner FIFA-præsidentens repræsentant anklagerne som kategorisk usande og afviser enhver antydning af upassende adfærd eller brud på reglerne.

FIFA har oplyst, at ingen ansatte i hverken UEFA eller FIFA har indgivet en klage over Infantinos adfærd.

UEFA har på sin side bekræftet, at der blev foretaget en betaling til kvinden, og at organisationen også dækkede udgifterne til hendes MBA-uddannelse.

Afsløringen kommer på et tidspunkt, hvor Infantino allerede er under betydeligt pres efter den seneste strid om hans kontroversielle planer for FIFA og VM. UEFA har i den forbindelse offentligt udtrykt mistillid til hans ledelse.

BREAKING: Liverpool henter Barcelona-stjerne i overraskende transfer

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce