Annonce
Annonce

Morten Frendrup sælges for 150 millioner

16.09.2026 Kl. 20:24

Den tidligere Brøndby IF-spiller Morten Frendrup har fået sat et opsigtsvækkende prisskilt på sig i Italien.

Den 24-årige danske midtbanespiller vurderes nu til mindst 150 millioner kroner. Det skriver det italienske medie Primocanale.

Det høje prisskilt gør Frendrup til en af de mest værdifulde spillere i Genoas trup. Ifølge mediets vurdering ligger danskeren foran holdkammerater som Brooke Norton-Cuffy, der vurderes til 135 millioner kroner, og Johan Vásquez, som står til 97,5 millioner kroner.

Frendrup har bidt sig fast hos Genoa

Den markante vurdering hænger ifølge Primocanale sammen med Frendrups stabile præstationer og hans status som fast starter på Genoas midtbane under cheftræner Daniele De Rossi.

Den tidligere Superliga-profil har dermed udviklet sig til en etableret spiller i Serie A, hvor hans arbejdsradius, duelstyrke og stabilitet har gjort ham til en central del af Genoas hold.

Derudover står Frendrup fortsat uden en fast plads på det danske landshold, hvilket står i kontrast til den høje vurdering, han nu får i italiensk fodbold.

Genoa kræver mindst 150 millioner kroner

Genoa skulle ifølge Primocanale have fastsat 150 millioner kroner som udgangspunkt for eventuelle forhandlinger.

Interessen for den danske midtbanespiller har været tiltagende frem mod det kommende transfervindue, hvor flere klubber ifølge mediet følger situationen.

Hvis Genoa fastholder sit krav, kan Frendrup derfor blive et markant dansk navn på det internationale transfermarked.

For den 24-årige dansker er udviklingen bemærkelsesværdig. Fra et mesterskab med Brøndby IF i Superligaen er han nu nået til en situation, hvor hans italienske klub vurderer ham til 150 millioner kroner.

Kæmpe chok: Danskerklub fyrer træner efter bare fire kampe

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce