Klopp bestiller stor transfer: Han skal til Liverpool
Liverpool er klar til at hente en stjerne til klubben denne sommer, som Jürgen Klopp har personligt anbefalet.
Efter knap et årti, over 250 mål og utallige trofæer er Mohamed Salah på vej mod et sommerexit. Dermed slutter en ære med den egyptiske prins.
Mens Saudi-Arabien vifter med astronomiske beløb, og MLS-klubben San Diego lokker med en dansk koloni bestående af Dreyer, Tverskov og Ingvartsen, har Liverpools tidligere læremester, Jürgen Klopp, sendt en afgørende anbefaling fra sin direktørstol i Red Bull-koncernen.
Dommen er klar: Arvtageren findes i RB Leipzig. Ifølge The Sun og BILD peger alt på det 19-årige ivorianske fænomen Yan Diomande.
Stortalentet har rystet Bundesligaen og lægger ikke skjul på sin forelskelse i Merseyside.
“Jeg er kæmpe Liverpool-fan. Min far drømmer om at se mig på Anfield,” har ivorianeren tidligere udtalt.
De var Danmarks bedste spillere, da Nordmakedonien blev most. Læs fodboldhistoriker Michael Kjærbøls karakterbog lige her.
Liverpool arbejder på kæmpe transfer
Med Klopp som arkitekt bag kulissen kan The Reds snuppe guldfuglen foran næsen på Bayern München, Manchester United og Manchester City.
– Yan Diomande er en kommende stjerne i europæisk fodbold, og Klopp synes, at han ville være et rigtig godt bud for Liverpool, lyder det blandt andet fra The Sun.
Det ligner det perfekte generationsskifte: Den egyptiske veterans afsked baner vejen for Bundesligaens mest eksplosive teenager.
Den ivorianske komet har taget Bundesligaen med storm. I denne sæson har offensivspilleren banket 11 mål ind og leveret otte assists i 29 kampe for RB Leipzig.
Andetsteds forlyder det, at F.C. København kan være på vej til at skifte cheftræner. Her er tre bud på en mulig afløser for Jacob Neestrup.


















