Jess Thorup lander nyt job efter fyring
⚽ Få de seneste Premier League-nyheder direkte fra PLBOLD i Google: Følg PLBOLD nu
Jess Thorup er tilbage i trænersædet hos belgiske Genk.
Den 56-årige dansker har skrevet under på en aftale med den belgiske storklub og gør dermed comeback som cheftræner i klubben, hvor han også var ansat i 2020.
Dengang blev opholdet dog usædvanligt kort. Thorup nåede blot at stå i spidsen for Genk i fem kampe, inden FC København hentede ham tilbage til dansk fodbold.
Nu får den tidligere FCK-træner en ny mulighed for at sætte sit præg på klubben, skriver Tipsbladet.
Genk har fortsat ambitioner om at kæmpe med om mesterskabet i Belgien og spille en markant rolle i europæisk fodbold, og ledelsen har derfor valgt at satse på den erfarne danske træner.
For Jess Thorup bliver det samtidig en chance for at skrive et helt andet kapitel end det første ophold, der sluttede, næsten før det for alvor var begyndt.
Efter flere år væk fra belgisk fodbold vender han nu tilbage med ambitionen om at føre Genk tilbage til toppen.
Transferbombe på Anfield: Liverpool planlægger det ultimative røveri mod Manchester United



















