Annonce
Annonce

"Jeg peger på dem": Arsenal-legende udpeger holdet, der kan stoppe mesterskabsdrømmen

23.08.2026 Kl. 21:50

Arsenal-legenden David Seaman har udpeget det hold, han mener kan blive klubbens største udfordrer i jagten på endnu et Premier League-mesterskab.

De forsvarende mestre fik en drømmestart på sæsonen, da Arsenal fredag aften slog oprykkerne fra Coventry City med hele 3-0 på Emirates Stadium.

Martin Ødegaard og Bukayo Saka viste lovende takter, mens nyindkøbte Christos Tzolis også gjorde et stærkt indtryk på hjemmebane.

Samtidig har Arsenal fortsat flere profiler på vej ind på holdet. Bruno Guimaraes og Ezri Konsa kan stadig komme i spil, mens der ifølge de seneste meldinger også arbejdes på at hente Atlético Madrids angriber Julián Álvarez.

Men hvem kan reelt true Arsenal i toppen af Premier League?

David Seaman vælger Liverpool

Manchester City og Chelsea har begge fået nye trænere, mens Manchester United allerede har skuffet med et 0-2-nederlag til Hull City.

Det efterlader ifølge Seaman Liverpool som en af de mest oplagte kandidater til at udfordre Arsenal.

Og netop Liverpool er det hold, Arsenal-legenden selv peger på.

– Vi har endnu ikke set Liverpool med deres nye manager og deres nye spillere, sagde Seaman.

Den tidligere engelske landsholdsmålmand erkender samtidig, at Manchester City fortsat bør regnes blandt favoritterne, men han hælder alligevel til Liverpool som Arsenals største udfordrer.

– Jeg kigger på Liverpool. Jeg tror stadig, at City bliver stærke, men jeg går med Liverpool.

Liverpool har fået ny manager

Liverpool går ind til sæsonen med Andoni Iraola som ny cheftræner efter Arne Slot.

Klubben har samtidig været forholdsvis tilbageholdende på transfermarkedet sammenlignet med flere af rivalerne, mens profiler som Mohamed Salah, Andy Robertson og Ibrahima Konaté er forsvundet.

Til gengæld er forsvaret blevet forstærket med Jeremy Jacquet og Ronald Araújo, mens Victor Muñoz skal bidrage offensivt.

Liverpool arbejder desuden fortsat på mulige aftaler med PSG-angriberne Bradley Barcola og Ibrahima Mbaye.

‘Liverpool har mere kvalitet’

For Seaman handler det især om Liverpools samlede kvalitet og bredden i truppen.

Den tidligere Arsenal-målmand mener, at netop dét kan blive afgørende i kampen om Premier League-titlen.

– Vi venter på at se, hvilket system han spiller. Jeg synes bare, at Liverpool har lidt mere kvalitet og kvalitet i dybden, som forhåbentlig kan få dem til at slutte som nummer to.

Peger på én bestemt Arsenal-stjerne: “Han er den eneste i truppen, der er verdensklasse”

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce