
Imponerende: Chelsea skriver Premier League-historie
Chelsea har imponeret rent offensivt fra begyndelsen af denne sæson, og nu har The Blues også skrevet Premier League-historie.
Der var kun spillet lidt mere end et minut af søndagens udekamp mod Arsenal, da Morgan Rogers med en flugter sendte bolden ind bag David Raya.
Cheftræner fyret efter tre kampe: Gammel kending tager over
Det var tredje kamp på stribe, at London-klubben scorede inden for de første fem minutter af en Premier League-kamp, og det er aldrig sket før.
– Chelsea er den første klub til at score inden for de første fem minutter af tre Premier League-kampe på stribe siden Newcastle i december 2024.
– Det er første gang i ligaens historie, at den bedrift er blevet leveret i sæsonens første tre kampe, skriver Opta.
Dermed kan man vist roligt konkludere, at Xabi Alonso har fået sat sit hold godt op fra begyndelsen af kampene i denne sæson.
De første tre runder har budt på sejre mod Fulham og Brighton, mens det søndag blev til det nederlag mod Arsenal.
Aktuelt er Chelsea nummer fire i Premier League efter Manchester City, Arsenal og oprykkerne fra Hull, som er det eneste hold, der endnu ikke har lukket mål ind.


















