Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er Sir Alex Fergusons transferanbefaling til Manchester United

27.02.2023 Kl. 20:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sir Alex Ferguson mener ikke, at Marcus Rashford er en angriber.

Derfor råder han klubben til at anskaffe sig endnu en angriber.

25-årige Rashford scorede sit sæsonmål nummer 25, da Manchester United søndag nedlagde Newcastle med 2-0 i finalen i Carabao Cuppen.

LÆS OGSÅ: Marcus Rashford overgår Cristiano Ronaldo

Rashford har været i sit livs form hidtil i indeværende sæson, og intet tyder på, at formen ser ud til at aftage lige foreløbig.

I forbindelse med finalen satte Ferguson nogle ord på Rashfords præstationer for United, og selv om de er glimrende, bør klubben anskaffe sig en ny angriber til sommer.

– Jeg mener ikke, han er en angriber. Han opererer fra sin venstre side, og han har været fantastisk. Hans afslutninger er altid gode, han holder altid sine skud nede – som er meget vigtigt for en angriber – og han er i storartet form. Desværre for os, er han den primære kilde til mål – vi kunne godt bruge en ny angriber, men han klarer jobbet, siger Ferguson til Sky Sports.

Erik ten Hag var – efter afskeden med Cristiano Ronaldo – på markedet efter en angriber i januarvinduet, hvor det lykkedes klubben at lande en lejeaftale med Wout Weghorst.

Den 30-årige hollænder har blot formået at score en enkelt gang i sine første 12 kampe i United-trøjen, men der har generelt set været tilfredshed med hans præstationer.

Det lader dog ikke til, at ledelsen i øjeblikket har planer om at hente ham til klubben på en permanent aftale, og derfor sættes den nu allerede i forbindelse med andre emner, såsom Napolis Victor Osimhen og Tottenhams Harry Kane.

LÆS OGSÅ: Piers Morgan raser over Manchester United: "Pinligt!"

Annonce