- Haaland er ikke nogen verdensklassespiller
Erling Haaland har scoret mål på samlebånd for Manchester City siden sit skifte i 2022.
Den norske angriber har slået utallige målrekorder i Premier League, og i denne sæson står han noteret for 19 mål i Premier League.
Det har været begrænset med måltørker i sin periode i Manchester City, men i de seneste fire kampe er det blot blevet til et mål i fire kampe.
Han er blandt andet gået fra banen uden mål i kampene mod Liverpool, Arsenal og Real Madrid, og han har brug for at levere i de store kampe.
Det mener den tidligere Liverpool-spiller Jamie Carragher.
– Erling Haaland er den ultimative luksuriøse fodboldspiller. Han er uden tvivl en af verdens bedste målscorere, men han er endnu ikke blevet en verdensklassespiller, skriver Jamie Carragher i sin klumme for Daily Telegraph.
– For at være en spiller i ren verdensklasse har du brug for mere end én altomfattende egenskab. Tænk på de bedste Premier League-angribere gennem de sidste 20 år – Thierry Henry, Luis Suárez eller Harry Kane.
– De havde eller har stor indflydelse på de største kampe, uanset om de scorer eller ej. De kunne alle spille for ethvert hold i verden og bidrage med mere end et imponerende målsnit.
– Generelt set er Haaland ikke på samme niveau som disse angribere endnu. De tre seneste kampe mod midterforsvarer i topklasse bekræfter, at han – trods al hans glans inde i straffesparksfeltet – stadig har noget at udvikle.
– Virgil van Dijk, William Saliba og Antonio Rüdiger havde helt styr på ham. Ingen angriber i den høje kaliber må blive domineret så let, lyder det fra Jamie Carragher.