Forvirring om Tonali-straf: Newcastle har et håb
27. august 2024.
Det er datoen, hvor Sandro Tonalis karantæne udløber.
Newcastle-spilleren er blevet idømt en ti måneder lang karantæne for at have været involveret i en bettingskandale, men der ikke helt klarhed over straffen, som FIFA har tildelt.
Ifølge Daily Mail-journalisten Craig Hope, som dækker Newcastle tæt, er meldingen fra Italien nemlig, at Sandro Tonali må træne med hos Newcastle under sin karantæne.
Der er dog tvivl herom, fordi der i oversættelsen fra FIFA efter sigende står, at han ikke må træne med hos den engelske klub de næste ti måneder.
Newcastle arbejder derfor nu på at finde hoved og hale i sagen, hvor klubben helt sikkert vil håbe, at Tonali ikke tvinges til at træne for sig selv.
Den 23-årige italiener blev købt for mere end 450 millioner kroner i AC Milan i sommerens transfervindue, men han har kun nået at spille 12 kampe for sin nye klub, inden karantænen trådte i kraft.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. BEKRÆFTET: De står bag kidnapningen af Diaz' far
2. Kvindelig dommer skriver Premier League-historie i weekenden
3. Klip går viralt: Klopp reagerer på Manchester United-nederlag
4. Miserable stats: United havde flere anførere end skud på mål