Annonce
Annonce

FIFA presser DBU: Ny milliard-aftale splitter fodbolden før skæbnedato

29.07.2026 Kl. 20:28

FIFA-præsident Gianni Infantino presser Danmark og verdens øvrige fodboldforbund til at tage stilling til en kontroversiel plan om at sælge dele af VM-kommercielle rettighederne. Hvis forslaget godkendes inden fristen 19. september, kan medlemslandene få adgang til en milliardpakke, men hvis de siger nej, bliver støtten markant mindre.

Planen har allerede skabt en åben konflikt mellem FIFA og UEFA, som advarer mod at gøre fodboldens største turnering til et finansielt aktiv.

FIFA lover op mod 280 millioner kroner til medlemslandene

Infantino arbejder på at etablere et nyt selskab kaldet FIFA Forward Enterprise, der skal håndtere de kommercielle rettigheder for fremtidige VM-turneringer.

I et brev til FIFA’s 211 medlemsforbund, herunder Dansk Boldspil-Union (DBU), skriver FIFA-præsidenten, at en samlet finansieringspakke på 10 milliarder dollar (66 millioner kroner) vil blive frigivet fra 1. januar 2027, hvis planen bliver godkendt.

Hvis medlemslandene afviser forslaget, vil FIFA i stedet fortsætte med en udvidet version af det eksisterende Forward-program til en værdi af 18 milliarder kroner.

Infantino skriver, at hvert medlemsforbund under den nye model kan få adgang til op mod 40 millioner dollar. Det svarer til 280 millioner kroner

– Det er min pligt og mit ansvar som FIFA-præsident at præsentere sådanne banebrydende muligheder for jer, vores medlemmer, skriver Infantino i brevet.

UEFA går hårdt imod FIFA’s VM-plan

UEFA har reageret kraftigt på forslaget og har indkaldt sine 55 medlemsforbund til et ekstraordinært møde for at diskutere sagen.

I en skarp udtalelse tirsdag kritiserede UEFA idéen om at sælge dele af VM’s kommercielle værdi.

– Dette overskrider en grænse, som fodboldens styrende institutioner aldrig bør krydse, lød det fra UEFA.

Organisationen mener, at fodboldens grundlæggende værdier og styring ikke bør behandles som handelsvarer.

– Ingen af os ejer fodbolden. Den er ikke FIFA’s at sælge, skrev UEFA.

Danmark og andre forbund skal tage stilling

FIFA’s deadline er sat til 19. september, hvilket giver de nationale forbund 53 dage til at acceptere eller afvise planen.

Det er endnu uklart, hvordan Danmark vil forholde sig til forslaget, men flere europæiske fodboldforbund har allerede udtrykt bekymring over processen og manglen på detaljer.

Engelsk FA: “Dybt bekymrede” over forslaget

Det engelske fodboldforbund (FA) siger, at organisationen ikke kendte til planen på forhånd og kritiserer manglen på information.

– Vi var fuldstændig uvidende om dette forslag og har ingen væsentlige detaljer, herunder hvad forslaget faktisk indebærer, og hvilke betingelser der følger med, udtalte FA.

Forbundet tilføjede, at det er “dybt bekymret” over processen, styringen og principperne bag initiativet.

Trump-forbindelse skaber yderligere debat

Forslaget støttes af den amerikanske investeringsvirksomhed Thrive Capital, som blev grundlagt af Joshua Kushner. Hans bror Jared Kushner er svigersøn til USA’s præsident Donald Trump.

Infantinos tætte relation til Trump har tidligere været genstand for debat under VM, og forbindelsen har nu fået ekstra opmærksomhed i forbindelse med den nye FIFA-plan.

Med mindre end to måneder til deadline står Danmark og resten af FIFA’s medlemslande over for et valg, der kan få stor betydning for den fremtidige finansiering og styring af international fodbold.

Sky Sports med haste-nyhed: Kæmpe gennembrud i Liverpools giga-handel

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce