
FCK indrømmer: Nyt spillersalg kom på et skidt tidspunkt
F.C. København (FCK) kunne fredag aften fejre en 2-0-sejr over AC Horsens i Parken. Kort før opgøret blev der samtidig offentliggjort en markant ændring i truppen.
Gabriel Pereira forlader nemlig klubben og vender tilbage til Brasilien, hvor Vasco da Gama bliver hans nye arbejdsgiver.
Forsvarsspilleren skifter i første omgang på en lejeaftale resten af sæsonen. Herefter bliver skiftet permanent, da Vasco da Gama har en købsobligation inkluderet i aftalen.
Afgangen kommer på et tidspunkt, som FCK-ledelsen selv erkender ikke er optimalt.
– Timingen for skiftet er langt fra ideel, siger Kristjaan Speakman til hovedstadsklubbens hjemmeside.
Vild historie: Han er den bedste spiller, der ikke vinder Ballon d’Or 2026
FCK skiller sig af med spiller
FCK-bossen understreger samtidig, at Pereira har haft stor betydning for klubben.
– Gabriel er på sin bedste dag en spiller, der har sat en høj standard i F.C. København, understreger Speakman og fortsætter:
– Som hold og klub har vi haft stor gavn af hans tid hos os. Timingen for skiftet er langt fra ideel, og det var et emne, som Bo og jeg diskuterede indgående.
Om beslutningen siger FCK’s nye sportsdirektør:
– I sidste ende følte vi, at dette var det bedste resultat ud fra konteksten. Vi mener samtidig, at vi har en stærk række af defensive muligheder, både hvad angår spillere og struktur.
Pereira nåede 98 kampe for FCK og forlader dermed klubben efter flere år i den hvide og blå trøje. Det fremgår ikke, hvor meget den brasilianske klub skal betale for at lande en permanent aftale med stopperen.
Andetsteds er det kommet frem, at Manchester Uniteds drømmespiller bliver lønkonge i en anden klub. Læs mere.
Harry Kane vil skrive under med storklub – men ét problem står i vejen


















