Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Efter slåskamp med træneren: Tidl. Liverpool-spiller forlader fransk klub

03.11.2023 Kl. 07:58
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

For lidt over to år siden sagde Mamadou Sakho farvel til Premier League.

Efter ophold hos Liverpool og Crystal Palace skiftede den franske midtstopper tilbage til hjemlandet, hvor han skulle spille for Montpellier.

Det blev til lidt over to sæsoner. Han har nemlig forladt klubben efter et sammenstød med klubbens træner, Michel Der Zakarian.

 

Ifølge den franske avis, L'Equipe, blev Mamadou Sakho sur over at blive kaldt en 'tudeprins' af træneren og til sidst tog han fat i Michel Der Zakarian og smed ham i jorden. 

Herefter måtte spillere og trænere fra staben adskille dem, hvorefter midtstopperen blev suspenderet af klubben.

Nu har han selv besluttet at forlade Montpellier. Det har han meddelt i en pressemeddelelse. 

– Efter hændelsen, der fandt sted i sidste uge på træningbane, og hvor jeg fralægger mig alt ansvar, har jeg besluttet at afslutte mit samarbejde med Montpellier.

– Jeg tilbragte to år i denne familieklub, hvor jeg med stor glæde delte min oplevelse med mine holdkammerater på træningsbanen. Samtidig takker jeg dem for deres støtte samt lægestaben og fansene, der satte pris på min tid i klubben.

– Vi mødtes som mænd, lad os tage tage afsked som mænd. God afslutning på sæsonen, lyder det i en besked. 

33-årige Mamadou Sakho står nu uden klub.


TOPHISTORIER LIGE NU

1. Ten Hag på tynd is: United har kig på to nye managere

2. Kvindelig dommer skriver Premier League-historie i weekenden

3. Klip går viralt: Klopp reagerer på Manchester United-nederlag 

4. BEKRÆFTET: De står bag kidnapningen af Diaz' far

5. Real Madrid vil snyde Liverpool med januarhandel

Annonce