Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Multimilliardær vil byde på Big Six-klub

Af Jeppe Augustsen
15.02.2023 Kl. 10:29
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I disse dage bliver der skrevet meget om en potentiel ejerovertagelse af Manchester United.

Men i sidste måned var der også meldinger om, at der kunne være en potentiel ny ejerstruktur i Tottenham, og nu er der en ny melding omkring Spurs.

Financial Times melder i dag, at den iransk-amerikanske forretningsmand, Jahm Najafi, vil afgivet et stort bud på London-klubben.

Ifølge Financial Times arbejder Jahm Najafi i øjeblikket sammen med et konsortie af forskellige investorer om et bud på Tottenham, hvor de er villige til at betale $3,75 milliarder – svarende til 26 milliarder kroner – for Spurs.

LÆS OGSÅ: Sådan kunne alvorlige VAR-fejl være undgået

Jahm Najafi forventes at kontakte de nuværende Tottenham-ejere, Joe Lewis og Daniel Levy, inden for nærmeste fremtid, hvor de vil præsentere buddet for dem.

Det er angiveligt planen, at selskabet MSP Sports Capital, hvor Jahm Najafi er formand, skal erhverve 70 procent af klubben, mens de resterende 30 procent af en mulig købspris skal betales af investorer fra Abu Dhabi.

Jahm Najafi har før været en del af af sportsindustrien, da han indtil fornylig også var medejer af NBA-holdet Phoenix Suns.

LÆS OGSÅ: Afsløring: UEFA vil ikke blokere Qatar-køb af Manchester United

LÆS OGSÅ: Avis: Rashford afviste skifte til denne storklub i 11. time

Annonce