
Lige nu er der ingen klubber, der har besejret en anden klub 100 gange i ligaens historie, men det kan der blive lavet om på i dag.
For Arsenal skal på en tur til Liverpool for at møde Everton, og med en sejr vil The Gunners være den første klub til at besejre den samme modstander 100 gange.
LÆS OGSÅ: Arteta har stor tiltro til omdiskuteret spiller
LÆS OGSÅ: Chelsea vil søge dispensation hos Premier League
På nuværende tidspunkt har de to klubber mødes 202 gange, og heraf har Arsenal altså vundet 99 kampe. 43 gange er det endt med en pointdeling, mens Everton har snuppet sejren 60 gange.
Der er kampstart klokken 13.30 på Goodison Park, hvor nyindkøbte Jorginho kan få sin debut for udeholdet.
Arsenal can become the FIRST team in English top flight history to record 100 wins against a single opponent today. pic.twitter.com/06MEZqf9Vv
— Football Daily (@footballdaily) February 4, 2023