Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal-fans ville vække City-spillere med fyrværkeri: Men...

Af Emil Plovgaard
14.05.2024 Kl. 10:42
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tirsdag aften er der nok mange Arsenal-tilhængere, som følger med i kampen mellem Tottenham og Manchester City.

Her skal Pep Guardiolas mandskab nemlig helst tabe – set med Arsenal-briller – hvis The Gunners skal have en chance for det engelske mesterskab.

Arsenal ligger lige nu på førstepladsen i Premier League, men der er kun et enkelt point ned til Manchester City, som tilmed har en kamp i hånden.

Derfor er visse fans af klubben fra det nordlige London tilsyneladende også klar til at gå ganske langt for at få en sejr.

Som man tit ser det fra de sydlige himmelstrøg, antænder passionerede fans fyrværkeri tæt ved modstandernes hoteller midt om natten.

Det var således også tilfældet for en række Arsenal-fans natten til tirsdag.

Her ville man forsøge at vække Manchester Citys spillere.

Der er dog et problem, beretter Simon Stone fra BBC Sport.

Manchester City havde på daværende tidspunkt ikke forladt Manchester for at sætte kurs mod Tottenham.

Så det er altså nogle andre, der er blevet vækket midt om natten. Vi håber, at de fleste har sovet med ørepropper.

Tilhængere af Arsenal havde nytårskrudt til overs – deres plan gik dog ikke helt efter hensigten.

Se episoden herunder:

Læs også: 820 millioner: Arsenal lurer på dobbeltsigning fra Serie A

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce