Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Alle taler om Thomas Frank - nu lyder advarslen

Af Emil Plovgaard
07.10.2025 Kl. 20:36

Den tidligere Premier League-træner Sam Allardyce har delt sin bekymring for Tottenham under Thomas Frank. Klubben i det nordlige London har præsteret imponerende, siden den danske cheftræner overtog fra Ange Postecoglou i sommer. Aktuelt ligger Tottenham på tredjepladsen i Premier League, kun overgået af Liverpool og Arsenal, som ligger henholdsvis nummer to og ét.

Selvom sæsonen har været god, har Tottenham oplevet mindre udfald. Ifølge Allardyce bør klubben dog være bekymret for, om Thomas Frank kan skaffe nok mål. Allardyce stiller spørgsmålet, selvom Tottenham kun ligger lige efter Arsenal og Manchester City med hensyn til mål i Premier League.

– Jeg synes, Thomas Frank er fremragende til, hvad han gør. Men … vil de score nok mål? Har de scoret nok mål? Det er formentlig en af de ting, jeg ville være bekymret for, siger Allardyce til No Tippy Tappy Football-podcasten.

Allardyce fremhæver, at en mangel på mål kan blive en udfordring for holdet i den kommende tid.

Thomas Frank kigger en anden vej

Det er interessant at notere, at den danske Tottenham-træner ikke umiddelbart ser på at styrke angrebet i januarvinduet. I stedet kædes klubben sammen med flere målmænd til trods for Guglielmo Vicarios fine præstationer i sæsonen.

Ifølge rygterne kunne Marc-André ter Stegen fra FC Barcelona ære en potentiel signing, men der er endnu ikke nogen officielle bekræftelser.

Fans håber, at Thomas Frank kan finde løsninger, der vil lede til en mere offensiv tilgang, der sikrer holdets succes. Det er dog vigtigt, at Tottenham undgår at miste momentum i ligaen, især med konkurrence fra topklubberne.

Andetsteds forlyder det, at Manchester United-spillerne hellere ville have haft en anden målmand end Senne Lammens. Læs mere her.

Annonce
Annonce

Nu skaber Mikkel Damsgaard store overskrifter

Af Emil Plovgaard
07.10.2025 Kl. 18:30

I lang tid manglede Mikkel Damsgaard noget helt essentielt: mål. Brentford-spilleren havde ikke scoret på landsholdet, siden han i EM-semifinalen mod England bragte bolden i mål på frispark. Men mod Grækenland lykkedes det for den 25-årige Damsgaard at komme på måltavlen for Danmark, hvilket var vigtigt for ham. Han var begyndt at miste modet.

Nu venter to VM-kvalifikationskampe mod Belarus og Grækenland. Damsgaard udtrykker sin glæde over at være tilbage at score:

– Det er da fedt at komme tilbage og score. Jeg har været tilbage i lang tid, og jeg føler, det har gået rigtig godt i en længere periode, så jeg er glad for at præstere på banen og føle mig super frisk.

At spille uden bekymringer er en stor lettelse for ham.

Han erkender, at en langvarig tørke kan presse selvtilliden.

Mister selvtillid

– Man mister da lidt selvtillid, og man ved, at man skal lære, hvor lang tid det kræver, før man kommer tilbage på sit niveau og har kroppen, som man ønsker, lyder det fra Mikkel Damsgaard i landsholdslejren ifølge Campo.

Det har været en lang vej tilbage, men han føler, at han er kommet godt forbi svære tider.

Det har handlet om hårdt arbejde for Damsgaard, selvom processen har taget længere tid end forventet.

-Jeg har trænet godt over længere tid, men så skal man også have chancen af træneren. Det tog også længere tid, end jeg håbede. Jeg vil bare blive ved med at træne godt og gøre mit, forklarer han.

I landsholdslejren er Rasmus Højlund også kommet med mere selvtillid efter en god periode i Napoli. Begge spillere repræsenterer en fanebærer af håb for Danmarks fremtid i VM-kvalifikationen. Højlund er samtidig en af de spillere, man ser frem til i de kommende kampe, da han både på lands- og klubplan har vist lovende takter.

Mikkel Damsgaard har udviklet sig til at blive én af de bedste spillere i Brentford. Nu høster danskeren ros hos en kollega.
Foto: IMAGO

Mikkel Damsgaard kan blive afgørende

Det er tydeligt, at Damsgaard og Højlund er essentielle dele af landsholdet, og at deres præstationer kan blive afgørende i de kommende uger. For begge spillere handler det nu om at bruge den opbyggede selvtillid til at sikre danske sejre i de kommende VM-kvalifikationskampe. De ser frem til at genvinde den gode form og levere solid præstation for deres land.

Danmark står over for en vigtig test, og med spillere som Damsgaard og Højlund på banen, kan fansen håbe på en stærk indsats. Deres selvtillid og evne til at præstere under pres kan vise sig gavnlige som holdet sætter kurs mod næste runde i kvalifikationen. Sejre mod Belarus og Grækenland kan være nøglen til en succesfuld VM-rejse.

Andetsteds forlyder det, at Lamine Yamal kan forlade FC Barcelona i chokerende transfer. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce