Alexander Isak på vej væk: Klar til sensationelt skifte
Alexander Isak skulle ifølge en ny melding fra det britiske statsmedie BBC være “åben” for et skifte til London til sommer, hvor både Arsenal og Chelsea sigter mod at hente den svenske angriber fra Newcastle United.
Isak har haft endnu en imponerende sæson på St James’ Park med 27 mål og var en vigtig faktor i, at Newcastle vandt deres første trofæ i mange år, da de løftede Carabao Cuppen.
Hans præstationer har også givet Newcastle en stor chance for at kvalificere sig til Champions League, da klubben ligger nummer fire i Premier League-tabellen med blot tre runder tilbage af sæsonen.
Flere klubber ser Alexander Isak som en drømmesigning, men Newcastle holder fast i, at han ikke er til salg, og man har tænkt sig at kræve mindst 100 millioner pund, svarende til 879 millioner kroner, for at give slip på en af Europas bedste angribere til sommer.
Arsenal, der er ude efter en ny angriber, ser Isak som et ideelt valg for at tage klubben til næste niveau, mens Chelsea også er interesseret i den 25-årige spiller.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Begge klubber er på jagt efter en målscorer, og Isak kunne være løsningen på deres offensive problemer.
På trods af mulige bud fra andre klubber, herunder Premier League-mesterne Liverpool, skulle Isak være villig til at tage springet til London og forlade Newcastle.
Samtidig mener flere eksperter, at Harry Kane kan være på vej til at foretage et chokskifte til Liverpool.




