Annonce
Annonce

AGF bekræfter vildt salg kort før Champions League-brag

31.07.2026 Kl. 20:08

⚽ Få de seneste Premier League-nyheder direkte fra PLBOLD i Google: Følg PLBOLD nu

AGF får massiv opbakning, når klubben i næste uge går på jagt efter endnu et skridt mod Champions League.

De danske mestre møder aserbajdsjanske Sabah FK i tredje kvalifikationsrunde, og interessen fra Aarhus-fansene er allerede eksploderet.

Cepheus Park fyldt til bristepunktet

Billetsalget til opgøret åbnede fredag formiddag, men AGF-fansene skulle ikke bruge lang tid på at sikre sig pladser.

Kort efter blev kampen meldt udsolgt.

Det betyder, at samtlige godt 9.000 pladser på Cepheus Park i Randers bliver fyldt med AGF-tilhængere, der skal skabe en intens kulisse til klubbens europæiske eventyr.

Historisk aften venter for AGF

Sabah FK er ikke et hold, mange danske fodboldfans kender indgående, men det ændrer ikke på interessen omkring kampen.

For AGF handler opgøret om at komme endnu tættere på klubbens store drøm om at kvalificere sig til Champions League.

Med et fyldt stadion i ryggen får de danske mestre optimale rammer, når kampen spilles onsdag 5. august.

Fansene spiller en vigtig rolle

AGF har i de seneste år oplevet stor opbakning fra klubbens fans, og den massive interesse omkring Champions League-kvalifikationen viser endnu en gang den store fodboldfeber i Aarhus.

Når Sabah FK kommer på besøg, bliver Cepheus Park forvandlet til et hav af hvidblusede AGF-fans, der håber på endnu et europæisk højdepunkt.

Inden opgøret i Champions League venter en kamp i Superligaen mod Lyngby på udebane lørdag aften.

Tilbagevendt United-stjerne kan ændre alt for Patrick Dorgu

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce