Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Afsløring: Tre PL-klubber forsøgte at hente ny Real-signing

Af Emil Plovgaard
22.03.2024 Kl. 12:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Det var Real Madrid, der blev de heldige vinder af brasilianske Endricks underskrift.

Den 17-årige brasilianer skifter til den spanske hovedstadsklub, når han næste gang har fødselsdag – det vil sige denne sommer.

Endrick er en del af den brasilianske landsholdstrup, som er rejst til England for at møde The Three Lions på Wembley søndag aften.

Carlo Ancelottis mandskab måtte imødese modstand fra adskillige Premier League-klubber.

LÆS OGSÅ:

Medie: Ny pointstraf rammer Premier League

Chokskifte på vej? Real Madrid lurer på Liverpool-stjerne

Tredje gang er lykkens gang: Liverpool vil hente Premier League-profil

Det fortæller den unge brasilianers agent, Federico Pena, i et interview med The Telegraph.

Han fortæller om en særlig turnering for to år siden, der blev spillet i Frankrig, og hvor Endrick for alvor vakte opsigt. Det blev nemlig til fem mål i fire kampe i Montaigu-turneringen.

– Det var der, verden virkelig begyndte at lægge mærke til ham.

– Folk i fodboldverdenen kendte allerede til ham, men det var der, at topklubberne kom ind i billedet.

– Manchester City, Liverpool, Paris Saint-Germain, Chelsea og naturligvis Real Madrid, lyder det fra Federico Pena.

Af de tre nævnte Premier League-klubber menes Chelsea at have været den klub, der har været længst fremme og mest konkrete i sin jagt på den brasilianske teenager.

Blandt andet blev spillerens forældre inviteret til klubbens træningsanlæg, Cobham, hvor de mødtes med portugisisktalende spillere i form af Thiago Silva, Jorginho og Cesar Azpilicueta.

Annonce