Annonce
Annonce

Krise i Superliga-klub: Ny fyring på vej?

08.11.2026 Kl. 19:09

Den første fyring i Superligaen fandt sted fredag aften, og måske kan den anden være på vej inden alt for længe i en af de andre klubber. 

Sønderjyske valgte således at tage afsked med Fatah Abdirahman fredag aften efter en skuffende sæsonindledning. 

Zinedine Zidane udtager ukendt spiller til Frankrigs landshold

Meget bedre går det imidlertid ikke hos Randers FC, som senest fik en ordentlig lussing søndag. 

Her blev det til et 6-1-nederlag på eget græs mod FC Nordsjælland. Dermed blev kronjydernes krise også forværret. 

Ingen Superliga-sejr i mere end to måneder

Ikke siden den 6. september har Rasmus Berthelsen og de andre i klubben kunne juble over en sejr i Superligaen. Ti dage senere vandt klubben dog mod Vendsyssel i pokalturneringen. 

Efterfølgende er Randers dog også blevet sendt ud af pokalturneringen. Samtidig har klubben tabt seks af sine seneste syv kampe. 

Det er med til at lægge et stort pres på Rasmus Berthelsen. 

FCK-spiller var en klasse over alle andre i derby

Randers har fået nye ejere med store ambitioner, og nu skal den sportslige ledelse træffe en beslutning. 

Ender det med en fyring i landsholdspausen, eller holder klubben fast i sin cheftræner?

Det bliver vi klogere på i løbet af de kommende uger. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce