
Sønderjyske kan hente tidligere mestertræner efter fyring
Sønderjyske kan være på jagt efter en ny cheftræner, og flere interessante danske navne kunne være relevante for klubben fra Haderslev.
Fatah Abdirahman er angiveligt blevet fyret som cheftræner i Sønderjyske denne fredag. Det sker efter en række skuffende resultater, der har sendt sønderjyderne ned på sidstepladsen i Superligaen.
Der er aktuelt tre point op til Randers FC på den rigtige side af nedrykningsstregen, og situationen kan derfor få alvorlige konsekvenser for klubbens sæson.
Dermed kan Superligaen meget vel have fået sæsonens anden trænerfyring. OB tog allerede efter første spillerunde afsked med Alexander Zorniger.
Hvis Abdirahman definitivt er fortid i Haderslev, skal Sønderjyske finde en afløser, der kan skabe resultater og få vendt den sportslige udvikling.
PLBOLD.DK har set nærmere på tre danske trænernavne, som klubben kan overveje.
Glen Riddersholm
Glen Riddersholm er et velkendt navn i dansk fodbold og en træner med både erfaring og historik i Sønderjyske.
Han skrev sig for alvor ind i dansk fodboldhistorie, da han førte FC Midtjylland til klubbens første danske mesterskab i 2015. Fem år senere stod han i spidsen for SønderjyskE, da klubben vandt sin første pokaltitel i 2020.
Riddersholm har gennem karrieren arbejdet med både talentudvikling, taktisk spiludvikling og seniorfodbold på højt niveau. Han har blandt andet været ungdomstræner i FC Midtjylland og U17-landstræner.
Hans seneste trænerjob var som assistenttræner i engelske Norwich City under Johannes Hoff Thorup. Han stoppede i klubben i april 2025.
Siden har han blandt andet arbejdet som fodboldekspert på TV 2 i programmet Tirsdagstrænerne.
Ambitionen om at vende tilbage til trænergerningen er dog fortsat til stede.
I februar 2026 fortalte Riddersholm til Tipsbladet, at han gerne vil være cheftræner igen – helst i udlandet. Han afslørede samtidig, at han havde været tæt på et stort trænerjob uden for Europa, men endte med at blive valgt fra, da feltet var reduceret til to kandidater.
Han har dog ikke afvist et nyt trænerjob i Danmark, hvis det rette projekt dukker op.
Med sit kendskab til Sønderjyske og erfaringen fra både Superligaen og europæisk fodbold er Glen Riddersholm derfor et navn, der kunne være relevant at undersøge nærmere.
Michael Hansen
Michael Hansen er en anden erfaren dansk træner, som kan være interessant for Sønderjyske.
Han er især kendt for sit arbejde i FC Fredericia, Silkeborg IF og Skive IK og har gennem flere år opbygget en solid erfaring som cheftræner i dansk fodbold.
I august 2020 blev han ansat i FC Fredericia, hvor han har spillet en central rolle i klubbens sportslige udvikling.
Han har været med til at føre Fredericia frem mod klubbens første sæson i Superligaen og har dermed erfaring med at udvikle et hold over længere tid.
Det er netop denne erfaring, der kan gøre ham interessant for Sønderjyske.
Michael Hansen har arbejdet med både langsigtet holdudvikling, oprykningsambitioner og kampen for at etablere sig på et højere niveau.
Han har samtidig en lang historik som cheftræner, hvilket giver ham et solidt erfaringsgrundlag i forhold til flere yngre danske trænerprofiler.
Der er dog en væsentlig detalje: Hans kontrakt med FC Fredericia blev i december 2025 forlænget frem til sommeren 2028.
Det kan gøre en eventuel ansættelse mere kompliceret, hvis Sønderjyske skulle rette blikket mod ham.
Bo Henriksen
Bo Henriksen er et af de mest markante danske trænernavne og en profil, der kan skabe opmærksomhed, hvis Sønderjyske ønsker en erfaren cheftræner.
Han er især kendt for sin store energi, tydelige ledelsesstil og evne til at skabe en stærk holdånd.
Gennem karrieren har han stået i spidsen for blandt andre AC Horsens, FC Midtjylland, FC Zürich og senest Mainz 05 i den tyske Bundesliga.
Hans ophold i Mainz sluttede den 3. december 2025, hvor han blev fyret efter en vanskelig sæsonstart. Han nåede 69 kampe som cheftræner i den tyske klub.
Bo Henriksen har siden været nævnt i forbindelse med flere interessante trænerjob.
I september 2026 kom han igen i overskrifterne, da han fortalte, at han drømmer om at blive dansk landstræner. Han har desuden været nævnt som kandidat til trænerjobbet i schweiziske FC Basel.
For Sønderjyske vil hans erfaring fra både dansk og international fodbold være interessant.
Han har tidligere vist, at han kan skabe en tydelig identitet omkring sine hold, og hans resultater i blandt andet Mainz har vist, at han kan arbejde under vanskelige sportslige forhold.
Et muligt spørgsmål vil dog være økonomien. Bo Henriksens lønkrav kan vise sig at være en udfordring for Sønderjyske, hvis klubben ønsker at hente ham.
Til gengæld vil han komme med en betydelig trænererfaring og en markant personlighed, som potentielt kan være med til at skabe en reaktion i en trup, der har brug for en sportslig vending.
Hvem skal overtage i Sønderjyske?
Glen Riddersholm, Michael Hansen og Bo Henriksen har forskellige trænerprofiler, men alle tre har erfaring fra dansk topfodbold.
Riddersholm har både vundet Superligaen og pokalturneringen og kender Sønderjyske fra sin tid i klubben.
Michael Hansen har arbejdet langsigtet med holdudvikling og været en vigtig del af FC Fredericias vej til Superligaen.
Bo Henriksen kommer med international erfaring fra Bundesligaen og en markant ledelsesstil.
Der er ikke dermed noget, der tyder på, at Sønderjyske konkret har indledt forhandlinger med nogen af de tre navne. Men hvis klubben skal finde en ny cheftræner, er det tre profiler, der hver især kunne bringe forskellige kvaliteter til Haderslev.
Han var en af Europas største midtbanestjerner – og spillede en uforglemmelig kamp mod Danmark

















