
Smider bombe om Michael Carrick
Manchester United har endnu ikke indledt konkrete forhandlinger med potentielle afløsere for Michael Carrick.
Det fastslår The Athletics transferjournalist David Ornstein, som samtidig understreger, at klubledelsen fortsat har tillid til englænderen.
– Manchester United ønsker at holde fast i Michael Carrick. De har ikke været i direkte kontakt med andre trænere bag hans ryg, og de tror stadig på, at han kan vende udviklingen, selvom situationen er vanskelig, siger Ornstein til NBC Sports.
Ifølge journalisten, der normalt er yderst pålidelig, er Carrick ikke nødvendigvis hovedproblemet i klubben, men hans fremtid er langt fra sikret.
Den kommende landsholdspause kan blive afgørende, hvis resultaterne ikke forbedres. På det seneste har storklubben fra den røde del af Manchester tabt 4-1 til Como i Champions League og 3-0 til Bournemouth i Premier League.
Lørdagens nederlag på 0-2 til Chelsea betyder desuden, at De Røde Djævle blot har hentet syv point efter ni runder. Det rækker til en storskuffende 17. plads i tabellen.
Liverpool-stjerne får hård kritik efter nederlag til Arsenal
Samtidig begynder spekulationerne om en mulig afløser at tage fart. Ifølge engelske medier er Eddie Howe Manchester Uniteds foretrukne kandidat, hvis Carrick bliver fyret.
Klubbens ledelse er dog ikke enig om valget. Fodbolddirektør Jason Wilcox foretrækker angiveligt Howe, mens rekrutteringsdirektør Christopher Vivell skulle have Julian Nagelsmann som favorit.
Antonio Conte nævnes også som en mulighed, mens Unai Emery og Cesc Fabregas er blandt de mere løse kandidater.
En ansættelse af Howe kan koste United omkring 22 millioner kroner i kompensation.
Carrick har dermed fortsat klubbens opbakning, men landsholdspausen kan blive et afgørende vendepunkt for englænderens fremtid på Old Trafford.
Derfor er Michael Carrick færdig i Manchester United


















