Annonce
Annonce

Dramatisk udvikling i danskerklub: Fyring lurer efter krisesituation

30.10.2026 Kl. 15:04
🔥 Gå aldrig glip af en Premier League-nyhed!
Få rygter, transfers og breaking news direkte i dit Google-feed.
👉 Klik her og følg PLBOLD på Google nu

Rui Borges’ fremtid i Sporting ser mere og mere usikker ud. Den portugisiske storklub er angiveligt allerede begyndt at undersøge mulighederne for at finde en ny cheftræner, og flere prominente navne er kommet i spil som mulige afløsere.

Det skriver det portugisiske medie A Bola, som beretter, at Sporting-ledelsen ikke længere er sikker på, at Borges er den rette mand til at stå i spidsen for holdet.

Det er også en situation, som danske fodboldfans kan have særlig interesse i. Sporting har nemlig danske Silas Andersen i truppen efter hans skifte fra BK Häcken, mens Morten Hjulmand tidligere var en markant profil i den portugisiske storklub.

Hjulmand forlod Sporting i sommeren 2026, hvor han skiftede til Atlético Madrid.

Den 45-årige Rui Borges blev ansat i december 2024 som afløser for João Pereira, og han fik en drømmestart på jobbet.

Allerede i sin første sæson førte han Sporting til både det portugisiske mesterskab og pokaltitlen. Siden er resultaterne imidlertid begyndt at skuffe, og presset på træneren er vokset.

Selv en sejr er muligvis ikke nok til at redde Sporting-træneren

Sporting har ifølge A Bola allerede tabt ni point i den portugisiske liga i denne sæson, og det har angiveligt fået klubbens ledelse til at overveje et trænerskifte.

Fredagens kamp mod Casa Pia kan derfor blive særdeles vigtig for Borges.

Men ifølge mediets oplysninger er selv en sejr ikke nødvendigvis nok til at sikre ham mere tid i trænersædet.

Det understreger, hvor alvorligt situationen angiveligt bliver betragtet i den portugisiske storklub.

Sporting ligger aktuelt nummer tre i ligaen med 18 point efter ni spillerunder, og klubben har dermed allerede mistet terræn i kampen om mesterskabet.

Sporting har allerede udset sig flere mulige afløsere

Ifølge A Bola har Sporting allerede undersøgt flere kandidater, hvis beslutningen bliver at afslutte samarbejdet med Borges.

Et af navnene er Abel Ferreira, der står i spidsen for brasilianske Palmeiras.

Også Leonardo Jardim, som er træner for Flamengo, nævnes som en mulig kandidat.

Begge muligheder vurderes dog at blive vanskelige at realisere, da de er under kontrakt med deres respektive brasilianske klubber.

Derudover er Vítor Pereira også blevet nævnt som en potentiel afløser. Han vurderes dog ligeledes at være uden for Sportings rækkevidde.

Det portugisiske medie peger dermed på, at klubben allerede er i gang med at undersøge markedet, selv om der endnu ikke er truffet en offentlig beslutning om Borges’ fremtid.

Dansk Sporting-profil kan blive berørt af trænerusikkerheden

For danske Silas Andersen er situationen også værd at holde øje med.

Den danske midtbanespiller skiftede fra svenske BK Häcken til Sporting og er dermed en del af den trup, der potentielt kan få en ny cheftræner i den nærmeste fremtid.

Et trænerskifte kan naturligvis få betydning for hierarkiet og mulighederne for spilletid, afhængigt af hvem der overtager ansvaret.

Samtidig har Sporting netop sagt farvel til en anden dansk profil.

Morten Hjulmand var gennem sin tid i klubben en central del af holdet, inden han i sommeren 2026 skiftede til Atlético Madrid.

Dermed er der fortsat dansk interesse omkring Sporting, selv om Hjulmand nu har taget hul på et nyt kapitel i Spanien.

Rui Borges har kontrakt frem til 2028

Selv om trænerens position angiveligt er under pres, har Sporting ikke umiddelbart en kontraktmæssig udløbsdato lige om hjørnet.

Borges har kontrakt med klubben frem til sommeren 2028, og aftalen indeholder desuden en option på yderligere et år.

Et eventuelt trænerskifte vil derfor kræve en beslutning fra klubbens ledelse om at afbryde samarbejdet før tid.

Det vil være en markant udvikling for en træner, der for mindre end et år siden kunne fejre både det portugisiske mesterskab og pokaltitlen.

Nu kan hans tid i Sporting imidlertid nærme sig afslutningen, hvis ikke resultaterne snart vender.

Flop i Brøndby – nu kan han blive solgt for rekordbeløb

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce