
Jakob Poulsen peger på ét problem efter AGF-kampen
Det har ikke været en dans på røde roser for AGF i Conference League, hvor de torsdag spillede til par med Egnatia i anden runde.
Kampen i Randers sluttede med 1-1, hvilket var det samme resultat, som FC Midtjylland fik mod albanerne på udebane i runde 1.
Eric Kahl fik en skurkerolle efter mindre end tre minutter, da han hev i nødbremsen i forbindelse med en kontra og fik direkte rødt kort. Senere i første halvleg var Ildi Gruda på pletten for gæsterne, da sparkede miniputterne i front. Gruda var ligeledes manden med målet mod Ulvene fra Herning og Ikast.
I anden halvleg kæmpede AGF sig bravt tilbage. Det resulterede i den scoring fra kometen James Bogere, der reddede ansigtet for Jakob Poulsen og kompagni.
Flere mål blev det ikke til, hvorfor de forsvarende danske mestre må nøjes med et point efter to runder, da første kamp sluttede med sent nederlag til Gent på belgisk grund.
Carrick-afløser er fundet: Siger ‘ja’ til Manchester United
Jakob Poulsen sender klar besked efter nyt pointtab til AGF
Efter kampen var der klar tale fra AGF’s cheftræner.
– Det var de personlige fejl, der kostede os i dag. De ting gør vi simpelthen ikke godt nok. Blandt andet det røde kort. Vi var endda allerede blevet advaret kort forinden med en lignende situation, hvor de forsøgte at spille dybt på os, indleder AGF-bossen til netmediet Bold og fortsætter:
– Vi var jo forberedte på det, så det var bare for dårligt af os. Det var bare op ad bakke med en mand i undertal og et mål nede.
– Jeg synes dog, at det var voldsomt stærkt kommet tilbage af spillerne i anden halvleg, så det kan vi tage med, understreger Jakob Poulsen.
I weekenden venter et opgør mod Viborg FF i det nordlige Aarhus, hvor De Hviie jagter sæsonens anden sejr.
Andetsteds er det kommet frem, at Rúben Amorim fik en europæisk mareridtsaften i England-comeback. Læs mere.
Nyhedsanalyse: Derfor stopper Christian Eriksen karrieren her og nu


















