Annonce
Annonce

Seks Premier League-spillere undlod at gå på knæ - Guéhi iblandt dem

20.10.2026 Kl. 17:15

Seks spillere fra fem Premier League-klubber valgte at blive stående, da ligaens hold i weekenden gik på knæ som led i kampagnen No Room For Racism. Manchester Citys Marc Guéhi forklarede efterfølgende sin beslutning og satte spørgsmålstegn ved, hvordan kampen mod racisme bedst kan føres videre.

Markeringen fandt sted i forbindelse med Premier Leagues kampagne i oktober, der skal bekæmpe racisme og diskrimination.

De seks spillere, der valgte ikke at gå på knæ, var Tyler Adams og Rayan fra Bournemouth, Dominic Calvert-Lewin fra Leeds, Issa Diop fra Ipswich, Marc Guéhi fra Manchester City og Ainsley Maitland-Niles fra Everton.

Marc Guéhi forklarer sin beslutning

Forud for Manchester Citys Champions League-kamp tirsdag blev Guéhi spurgt, om markeringen havde mistet sin effekt.

– Jeg har ikke gået på knæ i et stykke tid. Jeg klapper altid, fordi jeg respekterer det, markeringen står for, forklarede den engelske landsholdsspiller.

Han understregede, at racisme ikke kun er et problem i fodbold, men i samfundet som helhed.

– Budskabet er der stadig, og det er godt. Men der kan altid gøres mere. Jeg synes, vi skal se på, hvordan vi kan udvikle kampagnen.

Premier League understreger, at beslutningen om at gå på knæ er spillernes egen, og at ligaen støtter deres individuelle valg.

Leeds-manager Daniel Farke forklarede ligeledes, at Calvert-Lewin ønsker at vise sin respekt ved at blive stående. Ifølge Farke kan spillere støtte kampen mod racisme på forskellige måder.

Virker kampen mod racisme?

Premier League-spillere begyndte at gå på knæ i 2020 efter George Floyds død og de efterfølgende Black Lives Matter-protester. Siden 2022 har markeringen været begrænset til udvalgte kampe, og i denne sæson har klubbernes anførere valgt at genoptage den under oktober måneds kampagnerunder.

Men udviklingen viser, at udfordringen langt fra er løst.

Ifølge organisationen Kick It Out blev antallet af indberetninger om diskrimination og racisme mere end fordoblet fra 2021/22 til 2025/26. I sidste sæson nåede indberetningerne et rekordniveau.

Også tidligere Crystal Palace-profil Wilfried Zaha har kritiseret markeringen. I 2021 forklarede han, at det at gå på knæ var blevet en rutine, uden at det forhindrede spillere i fortsat at blive udsat for racistiske tilråb.

Efter racistiske beskeder mod engelske landsholdsspillere ved EM for kvinder sidste sommer valgte Lionesses også at stoppe med at gå på knæ.

Premier League vil mere end symbolik

Kampagnen No Room For Racism handler ikke kun om markeringen før kampene. Premier League har også udviklet undervisningsmateriale om mangfoldighed, som er tilgængeligt for mere end 19.000 grundskoler i England og Wales.

Liverpool-kaptajn Virgil van Dijk har fremhævet betydningen af rollemodeller for børn og unge.

– Det er vigtigt, at unge ser rollemodeller, der ligner dem selv, og forstår, at de kan opnå alt, har hollænderen udtalt.

Debatten fortsætter dermed: Markeringen kan være med til at skabe opmærksomhed, men de stigende indberetninger om racisme viser, at der fortsat er behov for konkrete forandringer både på og uden for fodboldbanen.

Schmeichel med vild dom: ‘Uden ham var Arsenal slet ikke i nærheden!’

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce