
Vild melding om Bruno Fernandes kort før sæsonstart
Transfervinduet nærmer sig sin afslutning denne sommer, men her til allersidst er der nu opstået et rygte om portugisiske Bruno Fernandes.
Sidste sommer var der et større transferdrama i gang om Manchester United-stjernen, som blev sat i forbindelse med Saudi Arabien.
Cristiano Ronaldo vil kaste sig over ny sportsgren efter fodboldkarrieren
Han indrømmede efterfølgende også, at han overvejede, hvorvidt han skulle takke ja til tilbuddet om at skifte klub, men han endte dog med at blive.
Nu har han tilsyneladende en ny mulighed på hånden, men denne gang er det ikke fra Saudi Arabien.
Storklub vil forgylde Fernandes
For ifølge The Telegraph er den tyrkiske topklub Galatasaray klar til at købe den portugisiske stjernespiller, og for at lokke ham væk fra den engelske storklub vil man fordoble hans løn.
Der er efter sigende ved at blive gjort et bud klar på 375 millioner kroner inklusive bonusser, men Manchester United vil ikke sælge.
Midtbanespilleren har blot ét år tilbage af sin nuværende kontrakt, og han har ikke længere en aktiv frikøbsklausul, som tilfældet var i juli.
Kasper Hjulmand får kritik af landsholdsspiller: Jeg havde det ikke sjovt
På daværende tidspunkt kunne han købes fri af sin kontrakt 485 millioner kroner.
Derfor står Manchester United nu med reelle forhandlingskort på hånden, og det vil være et kæmpe chok, hvis klubben ender med at sælge sin største stjerne.


















