
Ny melding om Romelu Lukaku vækker opsigt
Der er kommet en ny melding om den belgiske stjerneangriber Romelu Lukaku, hvor der er optræk til et klubskifte denne sommer.
Romelu Lukakus karriere
Anderlecht: 98 kampe og 41 mål
Chelsea: 59 kampe og 15 mål
West Bromwich: 38 kampe og 17 mål
Everton: 166 kampe og 87 mål
Manchester United: 96 kampe og 42 mål
Inter: 132 kampe og 78 mål
Roma: 47 kampe og 21 mål
Napoli: 45 kampe og 15 mål
Belgien: 132 landskampe og 93 mål
Den 33-årige frontløber har allerede haft en glorværdig karriere, hvor han har scoret et hav af mål og i en årrække været regnet som en af de bedste angribere i Europa.
Men alderen er måske ved at indhente ham sammen med en række skader, og derfor spillede han stort set ikke i den forgangne sæson.
I stedet var det Rasmus Højlund, der løb med stort set al spilletid i Napoli, og nu kan danskeren se frem til at få en konkurrent mindre.
For Romelu Lukaku kommer ifølge Fabrizio Romano ikke til at dukke op til Napolis træningslejr, og det skyldes, at han forventes at skifte klub denne måned.
MLS-klubben Atlanta United vil gerne hente den belgiske landsholdsspiller, som dog stadig overvejer sine muligheder.


















