Annonce
Annonce

Fra landsholdsspiller til cheftræner: Andreas Bjelland skriver nyt kapitel i Lyngby

11.07.2026 Kl. 11:11
38 år i dag.

Andreas Bjelland kom oprindeligt fra fødebyen Fredensborg og spillede ungdom dér og i Vedbæk. Omkring 2001 kom han til Lyngby og fik et stærkt gennembrud som en klog og konstruktiv centerforsvarer i årene 2006-09.

I 2004 spillede han en kamp på U-16 landsholdet, og fulgte op med en optræden på U-18 årgangen og derefter hele 16 kampe på U-21. Med sidstnævnte var han med til EM-slutrunden i Danmark i 2011, men trods hjemmebanefordel og mange gode navne på papiret, bl.a. Daniel Wass, Mathias Zanka, Nicolai Boilesen, Nicolai Jørgensen og ikke mindst Christian Eriksen, klarede danskerne sig ikke videre fra den indledende pulje efter et skuffende 3-1-nederlag mod Island.

På det tidspunkt var Bjelland skiftet FC Nordsjælland, hvor han spillede en særdeles fremtrædende rolle i klubbens to pokaltriumfer i 2010 og 2011, begge med finalesejre over FC Midtjylland, og siden blev det som bekendt til et Danmarksmesterskab i 2012. 

Efter mesterskabstrofæet røg centerforsvareren afsted til udlandet. Det blev til tre sæsoner i FC Twente og tre i engelske Brentford. 

Bjelland er halvt norsk (på farens side), så teoretisk kunne han have valgt at stille op for nordmændene, men det var – i alt fald mig bekendt – aldrig på tale. Han fik A-landsholdsdebut under Morten Olsen tilbage i 2010 og blev udtaget til EM-truppen i Ukraine/Polen, men uden at få spilletid. Året efter medvirkede Andreas i det yderst pinlige 4-0-nederlag mod Armenien i Parken i 2013. Han blev pillet ud i pausen, uden dog at have præsteret iøjnefaldende dårligere end de andre danskere på dagen. 

Revanche under Hareide

Selv om udlandsopholdene var en del præget af forskellige tilbagevendende skader, så lykkedes det alligevel for Bjelland at spille så stærkt og stabilt, at Åge Hareide foretrak ham som makker til Simon Kjær i forbindelse med VM-kvalifikationskampene op til VM i Rusland i 2018. Hareides valg var lidt overraskende, eftersom han rådede over mange højt kvalificerede kandidater, og eftersom Bjelland blot spillede i en klub i den næstbedste række i England. Men prioriteringen viste sig særdeles klog, og Bjelland leverede en række stærke præstationer. Desværre blev han atter skadet op til VM-slutrunden i Rusland, og således blev det hans skæbne aldrig at få minutter på grønsværen i slutrundesammenhæng. 

I 2018 forlod Andreas Bjelland The Bees og vendte hjem til Danmark for at spille i F.C. København. Han spillede sin 29. og sidste landskamp samme år i forbindelse med Nations League opgøret mod Irland På Aarhus Stadion (0-0). I alt opnåede han 29 landskampe og scorede to mål (mod Australien i 2012 og Malta i 2013).

Forsvarsstyrmanden blev straks en stabiliserende faktor i FCK’s forsvar, og han var meget toneangivende i klubbens mesterskab i 2019. Men et hav af skader gjorde at forsvareren røg udenfor startopstillingen året derpå, og derefter havde han svært ved at trænge sig ind på holdet igen. 

Fra erfaren spiller til trænertalent

Igen var skader en destruktiv faktor. I 2020-21 spillede han kun 3 Superligakampe for Løverne. Situationen var ret uholdbar, og FCK valgte til sidst at afskrive Bjelland og give ham en fri transfer, så han kunne komme tilbage til Lyngby Boldklub (i første omgang på lån). 

Andreas var med til at spille Lyngby op i Superligaen, og fik med 3 udmærkede sæsoner en respektabel afslutning på karrieren. 

I 2025 blev han assistenttræner for Morten Karlsen, og da denne blev afskediget, overtog Bjelland tøjlerne i et samarbejde med Mikkel Jespersen. Duoen fungerede så godt, at Lyngby rykkede op med en ret klar førsteplads i Betinia Ligaen i sidste sæson, og det skal blive interessant at følge det kongeblå projekt i Superligaen. Kan Bjelland bruge sin erfaring til at lede Lyngby frelst igennem comebacket på øverste hylde? Og er der mon mere i vente for trænertalentet?

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce