Ud af det blå: Liverpool køber eftertragtet VM-stjerne
Liverpool har handlet hurtigt på sommerens transfermarked, hvor de har sikret sig en erstatning for Mohamed Salah.
Det drejer sig om VM-aktuelle Victor Munoz, som The Reds henter i Osasuna, hvor de har indløst frikøbsklausulen på godt og vel 299 millioner kroner.
Det skriver BBC.
Den 22-årige spanier bliver dermed den første signing under den nye Andoni Iraola-æra. Kantspilleren kan optræde i begge sider, men har tørnet ud flest gange i venstre side.
Her vil han tilbyde bredde til positionen, som Cody Gakpo og Rio Ngumoha har kæmpet om i seneste sæson.
Newcastle var også med i transferkampen om Munoz, da den nordengelske klub ledte efter en erstatning for Anthony Gordon. Men Eddie Howe må altså se sig slået på målstregen.
Slagtede den danske landstræner Brian Riemer – nu siger han undskyld
Liverpool pønser på flere handler
Et af de mest spændende navne på radaren er den blot 18-årige midtbanespiller Ayyoub Bouaddi, der er aktuel i den igangværende VM-slutrunde.
Stortalentet fra Marokko koster angiveligt i omegnen af 440 millioner kroner, hvilket Merseyside-klubben skulle være rede til at betale. Det meddeler transferkongen i form af Fabrizio Romano.
Nu er det kommet frem, at F.C. København er mulehår fra at præsentere et stort navn som klubbens nye sportsdirektør. Læs mere.
Lionel Messi skriver VM-historie: Smadrer Cristiano Ronaldos rekord og tangerer legende


















