Nyt om fyring af Arne Slot
Arne Slot er under massivt pres i Liverpool efter en skuffende sæsonafslutning, hvor The Reds gik fra banen uden sejr fire gange i streg.
Selvom Champions League-billetten akkurat kom i hus, spidser situationen til på Anfield, hvor klubikonet Mohamed Salah og Andy Robertson netop har taget en følelsesladet afsked.
Den omdiskuterede cheftræner forsvarer sine dispositioner og efterlyser arbejdsro samt sommerinvesteringer til sit projekt, men ledelsens tålmodighed er til debat. Den tidligere Feyenoord-træner kom desuden med én åbenlys forklaring til problemerne i Merseyside-klubben.
Hvis Liverpool vælger at trykke på panikknappen og fyre hollænderen, spøger flere store trænernavne i kulissen.
Ifølge rygterne topper PSG’s Luis Enrique ønskelisten som den potentielle afløser, selvom han rygtes tæt på en forlængelse i Paris. Derudover overvåger Merseyside-klubben managers som Julian Nagelsmann, Andoni Iraola og Sebastian Hoeness som mulige alternativer til trænersædet.
Kasper Schmeichel afslører: Derfor stopper karrieren nu
Så bliver Arne Slot fyret i Liverpool
Eksperten Danny Murphy fortæller nu til talkSPORT, at den hollandske cheftræner kan ende med at blive fyret, hvis den nye sæson starter skidt.
– Jeg tror ikke, han har den store indflydelse på spillerne [rekrutteringen]. Men jeg tror, han vil have en form for indflydelse på de spillere, der kommer ind.
– Men hvis han starter dårligt (i den nye sæson, red.), og de ligger på femte- eller sjettepladsen efter otte kampe, er det slut, siger den tidligere Liverpool-spiller således.
Arne Slot svinger øksen: Fem Liverpool-stjerner er færdige
Vil du være først med rygterne, transfers og historierne alle taler om? Vælg PLBOLD som nyhedsleverandør på Google – så går du ikke glip af noget.



















