Markant melding om Alexander Isak
Det har været en lang og hård ventetid for både fans og holdkammerater, men nu er der endelig lys for enden af tunnelen for Alexander Isak. Den svenske stjerneangriber, der har været ude siden december med et brækket ben, nærmer sig med hastige skridt en retur til græstæppet.
Det bekræfter Liverpool-manager Arne Slot nu over for klubbens officielle hjemmeside efter en kamp, hvor holdet endnu en gang smed point i slutfasen.
“Han er tilbage meget snart”
Selvom Liverpool har klaret sig gennem vinteren og foråret uden deres foretrukne spydspids, lægger Arne Slot ikke skjul på, at Isaks retur vil give holdet en helt ny dimension.
Alexander Isak var med i kampe i sidste måned, men var et af mange fravær hos Liverpool til opgøret på Old Trafford, hvor Liverpool led endnu et nederlag.
Fansene har frygtet, at der var noget galt med svenskeren, men Arne Slot tager den mere med ro.
– Vi forventer, at han er tilbage igen meget snart, lyder det kontant fra Slot, der dog samtidig sender en bredside til resten af truppen efter det seneste pointtab.
Ingen undskyldninger trods manglende profiler
Selvom fraværet af en spiller som Isak kan mærkes, nægter Slot at bruge skader som en sovepude. Manageren var især utilfreds med, at holdet lukkede et mål ind i et øjebliks ukoncentration, netop som de lignede en vinder.
– Hvis man kan spille en anden halvleg, som vi gjorde, så er det ikke nødvendigt at have spillere til overs. Vi var i stand til at vinde kampen, og det var vi ret tæt på. Men som det altid sker, så betød et øjebliks ukoncentration, at vi lukkede et mål ind. Det er sket for mange gange i denne sæson, siger en tydeligt frustreret Arne Slot.
Alexander Isak nåede at hamre mål ind på samlebånd, før den alvorlige skade ramte i december. Hans snarlige comeback falder på et tørt sted for Liverpool, der kæmper med næb og kløer for at holde trit i toppen af Premier League.
Bliver han den største forræder? Mohamed Salah kan knuse fansenes hjerter med chokerende skifte



















