Bo Svensson kommenterer på underlig FCK-sag
FCK har ramt formen på det helt rigtige tidspunkt og ligner et hold, der har fundet retning under Bo Svensson.
Fire sejre i træk har skabt et hul på fire point ned til OB på ottendepladsen i kvalifikationsspillet.
Den seneste 2-1-sejr over OB i Parken understreger udviklingen.
Det var ikke nødvendigvis sprudlende, men disciplineret og effektivt – præcis det udtryk, der kendetegner et mandskab i fremgang.
Resultaterne har løftet FCK op på syvendepladsen, og der begynder at tegne sig et realistisk håb om at spille sig i nærheden af de europæiske pladser.
Bo Svensson har således på kort tid sat et tydeligt præg på holdet, men alligevel er ikke alt problemfrit.
Thomas Frank lander nyt Premier League-job
Bo Svensson forklarer fravalg
Amir Richardson er fortsat helt ude i kulden og har endnu ikke været i kamptruppen under den nye cheftræner. Ifølge Svensson skyldes det dog udelukkende sportslige prioriteringer.
Cheftræneren erkender samtidig, at situationen næppe er tilfredsstillende for spilleren, som mangler minutter. Det fortæller han til netmediet Bold.
– Nej, jeg kan ikke forestille mig, at han er begejstret. Jeg tror heller ikke, at Elias Achouri er begejstret for nul minutter i dag (mod OB, red.).
Nu er det kommet frem, at Andreas Christensen nærmer sig et brutalt exit. Læs mere.

















